Skuadrat angleze viktimë e Messit

Barcelona gjatë ditës së sotme mësoi kundërshtarin për në ndeshjet çerekfinale të Ligës së Kampionëve. Shorti i hedhur në Nion të Zvicrës deshi që “katalunasit” të përballen me anglezët e Mançester Junajtedit, ndërsa statistikat tregojnë se pikërisht skuadrat angleze janë ndër më të preferuar e futbollistit më të mirë të Barcelonës, Lionel Messi.

Ylli argjentinas ndaj skuadrave nga Premierliga angleze ka realizuar plotë 22 gola, 9 prej të cilëve ndaj Arsenalit.

Sa i përket kundërshtarit të rradhës, Mançester Junajtedit, ndaj kësaj skuadre Messi ka realizuar vetëm dy gola, edhe atë në dy finale të ndryshme, gjatë vitit 2008 dhe 2011.

Golat e Lionel Messit ndaj skuadrave angleze:
Arsenal (9)
Manchester City (6)
Chelsea (3)
Manchester United (2)
Tottenham (2)

Leave a Reply