Khabibi në pension, por e pason një “luan” tjetër, kushëriri i tij Usman Nurmagomedov

Pas fitores ndaj Xhastin Gejxh në UFC 245, Khabib Nurmagomedov njoftoi se do të pensionohet nga MMA me rekordin prej 29 fitoreve nga po lufta të zhvilluara.

Ylli dagestanez e përfundoi karrierën para kohe, shkaku i premtimit që i kishte dhënë nënës së tij se nuk do të luftonte më pas këtij meçi, të cilin e fitoi në raundin e dytë.

Por, Khabib mund të jetë krenar që ka lënë një pasardhës në sportin e arteve marciale të përziera, me Usman Nurmagomedov që cilësohet si një makineri në këtë sport.

Luftëtari 23-vjeçar deri më tani ka zhvilluar 11 përballje dhe të gjitha i ka fitore, me dhjetë prej tyre që kanë përfunduar me nokaut.

Usman ka trajnerin dhe menaxherin e njëjtë si të Khabibit, Havier Mendez dhe Ali Abdelaziz, duke vazhduar ende i pamposhtur.

I riu në MMA tani do të ketë mbështetjen edhe të 31-vjeçarit që me gjasë do të mbështesë atë në çdo hap të karrierës së tij.

Usman është aktualisht kampion në peshat e mesme të lehta.

Leave a Reply