Nadal fiton titullin e 10-të në Rolan Garros

Rafael Nadal ka arritur deri në titullin e 10-të në Rolan Garros, pasi në finalen e edicionit të sivjetshëm mundi Stan Vavrinkën me rezultat 3:0 (6:2, 6:3, 6:10).

Tenisti zviceran nuk kishte asnjë shans në dispocizion ndaj spanjollit, me Nadalin që luajti ndeshjen më të mirë në këto dy javët e fundit. Për 1 orë e 30-të minuta tenisti spanjoll kishte avantazh në 2:0, duke paralajmruar se ky turne dë jetë për të.

Në  setin e tretë, Nadal vulosi gjithçka, duke fituar titullin e 10-të në këtë turne dhe të 15-tën në karrierën e tij, që renditet i dytë në klasifikimin e përgjithshëm sa i përket titujve, pas Roxher Federerrit që ka 18-të.

Leave a Reply