Çfarë është skautimi dhe sa i rëndësishëm është ky rol në futbollin modern?

Me modernizimin dhe globalizimin e futbollit dhe ekonomisë së klubeve të futbollit, scouting është rritur në rritje dhe rëndësi te madhe. Konkurrenca për kërkimin e talenteve të rinj është jashtëzakonisht nje pune e rendesishme dhe shume e veçante. Edhe pse është e vështirë të përcaktosh mbizotërimin e zbuluesve në futbollin modern,

Shkupjanët dhe “Shvercerat” para një provimi të rëndësishëm në prag të ndeshjes me Ballkanin

Të enjten e 18 gushtit Shkupi, dikur kryeqendër e Dardanisë do të jetë epiqendra e futbollit shqiptarë, shkruan “infOSport.mk”. Dy skuadrat kampione, ajo e Maqedonisë së Veriut, FC Shkupi, si dhe ajo e Kosovës, Ballkani, do të përballen njëra me tjetrën në ndeshjen e parë të vlefshme për “play-off” të Ligës

Golat, Shqiponja dhe falënderimi ndaj Zotit, si shembull suksesi dhe integrimi

Nga dr. Bashkim Aliu Mbrëmja e ditës së Premte, kur u përball Zvicra me Serbinë në futboll, në kuadër të kualifikimeve për në të tetën e finales në Kampionatin Botëror të Futbollit në Rusi, ishte në fokus të interesit të më shumë palëve dhe për më shumë aspekte, e jo thjeshtë

Kampioni Tërstena: FSHF nuk varfërohet nëse jep 20 bileta për gazetarët jashtë Shqipërisë!

Kampioni olimpik në mundje Shaban Trstena, iu ka drejtuar FSHF dhe qeverisë shqiptare që në të ardhmen të kenë një kujdes të veçantë për gazetarët e sportit që vijnë nga trojet shqiptare. Ai duke parë interesimin e madh të mediave shqiptare për ta raportuar nga ndeshjet e kombëtares “kuqezi” dhe

Vardari po braktiset, Shkëndija po “qeniset”

Shkëndija gati për ti dhënë fund dominimit të Vardarit në elitën e futbollit vendor. Skuadra nga Tetova u shpallë kampione e vjeshtës, ndërsa është në rrugë të mirë që këtë epitet të ruajë edhe pas përfundimit të sezonit aktual 2017/2018. Largimet e rëndësishme te rivali i përbetuar, Vardari, e bëjnë rrugën

Urime Ballistë, urime Shkëndijë (VIDEO)

Me fitoren ndaj Renovës, skuadra e Shkëndijës edhe zyrtarisht u shpall kampion vjeshtor në elitën e futbollit vendor, njofton “infOSport.mk”. Shkëndija shënoi fitoren më të thellë në historikun e përballjeve ndaj rivalit lokal, duke shënuar fitore me rezultatin 6:1. https://www.facebook.com/infosport.mk/videos/1498676260247986/ Ishte ky urimi më i mirë i bërë nga ana e futbollistëve “kuq

Çfarë po ndodh me mbrojtjen e Shkëndijës, 8 gola në 3 ndeshje!

Shkëndija rrethin e dytë të garave në elitën e futbollit vendor nuk e ka nisur mbarë. “Kuqezinjtë” në tre ndeshjet e kësaj faze kanë shënuar një fitore dhe dy disfata, njofton “infOSport.mk”. Ata e nisën me disfatë kundër Vardarit (2:4), për të mundur FC Shkupin (4:1), ndërkohë sot pësuan disfatë 3:2

Thirrjet anti shqiptare të Komitëve! Vallë ranë në veshin e delegatit të ndeshjes (VIDEO)

Sot në futbollin elitarë në program ishte derbi ndeshja midis Vardarit dhe Shkëndijës. Ishte kjo një ndër ndeshjet më të mira ta zhvilluara mes këtyre dy skuadrave viteve të fundit. Gjithçka ishte e përkryer në këtë ndeshje, duke filluar nga kushtet atmosferike, atë që dhanë aktorët në fushë si dhe

Dy arkitektët e suksesit të Shkëndijës

Shkëndija pa dyshim se ka një ndër startet më të mira në historikun e saj në ndeshjet e Ligës së Parë Futbollistike të Maqedonisë, shkruan “infOSport.mk”. Skuadra tetovare në 9 javët e para të kampionatit vendor ka regjistruar 8 fitore dhe vetëm një barazim, edhe atë kundër Pobedës në Tetovë

Letra falënderuese e Dukës ndaj FFM-së, a injoroi FSHF tifozët shqiptarë!?

Ditë më parë numri një i Federatës shqiptare të futbollit, Armando Duka, përmes një letre falenderimi, uroi homologun e tij, Ilço Gjorgjioski për organizimin “perfekt” të ndeshjes së 05 shtatorit midis Maqedonisë dhe Shqipërisë që u zhvillua në Strumicë. Ishte ky një skandal i rradhës nga ana e Federatës shqiptare të