Opionion: Faleminderit Shkëndijë, shumë faleminderit Skënderbeu!

Edhe mbrëmë ishte krenari dhe kënaqësi të jesh shqiptar në Shkup. Stadiumi “Filipi i Dytë” ishte mbuluar kuqezi, tifozë nga të gjitha trevat shqiptare. Më besoni se nganjëherë s’u besoja syve të mi se Shkëndija është përballë Milanit! Dhe këtë përjetim na e dhuroi Shkëndija e pronari i saj, Lazim Destani,

Shkëndija dhe Destani, ambasadorët e vërtetë të shqiptarëve të Maqedonisë

Shkëndija e Tetovës bashkë edhe me Lazim Destanin viteve të fundit janë ambasadorët e vërtetë  të shqiptarëve të Maqedonisë në Evropë. “Kuqezinjtë” pres ardhjes së Destanit në krye, vit pas viti po i radhisin sukseset në Liga Europa, duke e shkruar historinë me ngjyrat “kuq e zi”. Atë që bëri vitin e

Shkëndija, një skuadër që tashmë u shndërrua në zjarr për kundërshtarët

Ajo që para disa viteve ishte vetëm një shkëndijë, tashmë lirisht mund të themi se është shndërruar në “zjarr” për kundërshtarët e saj. Shqiptarët e Maqedonisë janë gjithnjë e më shumë protagonistë në arenën ndërkombëtare falë Shkëndijës, skuadrës qe mesa duket përfundimisht ka arritur pjekurinë e duhur për të bërë diçka

Helsinki e mirëpriti shqip Shkëndijën, po ju!

Kur në Maqedoni ende diskutohet çështja rreth gjuhës shqipe, si duket një problem të tillë nuk e kanë edhe finlandezët, të cilët në shenjë respekti ndaj Shkëndijës, skuadrën shqiptare simbol nga Maqedonia, e mirëpritën në mënyrën më të mirë, duke i dëshiruar mirëseardhje në gjuhën shqipe. Drejtuesit e skuadrës së Helsinkit

Me Lazim Destanin ëndërra u bë realitet, Shkëndija evropiane po troket….!!!

Nga Besnik SHABANI (shkrim ky i gati një viti më parë, më saktësisht 20 gusht të vitit 2016) Vetëm pas një periudhe të shkurtë falë strategjisë së mirë të udhëhequr nga kompania “Ecolog”, Shkëndija tashmë lirisht mund të themi se i ngjanë një klubi evropian. Këtë “kuqezinjtë” e dëshmojnë përmes rezultateve të

Vardari kampion, “komitët” shqiptarët ofendojnë (VIDEO)

Klubi i hendbollit, Vardari, dje arriti suksesin më të madh historik, duke u shpallur kampion i Evropës. “Kuqezinjtë” shkupjan në finalen e madhe mundën gjigandët e Paris Sen Zhermen me rezultatin 24:23. Urime nga më të ndryshmet arritën në adresë të tyre, madje edhe nga shqiptarët, por cila ishte kundërpërgjigjia

Dallimi mes kampionësh….! (FOTO)

Vardari këtë fundjavë edhe përfundimisht siguroi titullin e 10-të kampion në historinë e futbollit vendor. Futbollistët shkupjan ishin superior në ndeshjen e së dielës ndaj Makedonija Gjorçe Petrovit, duke shënuar fitore me rezultatin e thellë 6:0, mirëpo edhe përkundër këtij fakti, ata në tribuna i përkrahnin vetëm dhjetëra tifoz. Vërtetë

Vardari fitoi në fushë, “Shvercerat” në tribuna (VIDEO)

Shkupi dje në stadiumin e Çairit pësoi disfatë 0:2 nga Vardari, skuadër kjo e cila edhe njëherë tjetër dëshmoi se për momentin është skuadër shumë më e mirë se skuadra “bardhekaltër”  nga Çairi. Megjithatë në tribuna “Shvercerat” edhe njëherë tjetër dëshmuan se janë kampion të vërtetë duke përkrahur skuadrën e tyre