“Pjong Çang 2018”, Blumen vendos rekord Olimpik!

Kanadezi Ted Jan Blumen, ka fituar titullin e kampionit olimpik në disiplinën rrëshqitje e shpejtë në 10.000 metra. Blumen në Pjongçang, deri te medalja e artë erdhi me rekordin e ri olimpik 12:39,77 minuta. Medalja e argjendtë i ka takuar norvegjezit 32-vjeçar Jorit Bergsm, i cili për 2.21 sekonda ishte

Lojërat Olimpike Dimërore, Shqipëria e Kosova pozojnë me “Shqiponjën”

Shqipëria dhe Kosova kanë parakaluar me flamujt respektivë, krahas pjesëmarrësve të tjerë, në ceremoninë e hapjes së Lojërave të 23-ta Dimërore Olimpike.  Në Pyeongchang të Koresë së Jugut është zhvilluar sot rreth mesditës një ceremoni vërtet spektakolare, duke pasur në fokus temën e paqes, në këtë vend mes dy Koreve.