Mojsovski: Plotë 10 mln euro fantastike do të shkojnë si mbështetje direkte financiare për sportistët

Zëvendësministrja e Drejtësisë, ktorija Avramovska-Madiq, së bashku me drejtorin e Agjencisë për Rini dhe Sport, Naumçe Mojsoski, sot mbajtën konferencë për media në lidhje me Ligjin për sportin që u miratua dje dhe u propozua nga Ministria e Drejtësisë. Avramovska - Madiq theksoi se Ligji për sport parasheh stimulim financiar për

Shkupjani, Enver Idrizi, u dekorua me medalje, shqiptari më i sukseshëm në Kroaci

Mbrëmë në kryeqendrën e Kroacisë mike në Zagreb, me organizim të Ambasadës së Kosovës, Shkëlqesisë së Tij, Ambasador, Prof.Dr. Martin Berisha, me rastin e 16 vjetorit të pavarësisë së Kosovës, dekoroi me medalje të meritave të veçanta, legjendën e karates, shkupjanin, Enver Idrizi. Në këtë mbrëmje festive, ishin shumë personalitete kroate

Arritje historike, Distria Krasniqi xhudistja më e mirë në botë për vitin 2023

Ka shkëlqyer jo pak herë në arenën evropiane e atë botërore, aq sa ka arritur të renditet e para në listën e sportiteve më të mira të disiplinës së xhudos, për vitin 2023. Bëhet fjalë për xhudisten nga Kosova, Distria Krasniqi, e cila vazhdon t’i dhurojë Kosovës, por edhe mbarë shqiptarëve

Nga portier në punonjës në market e deri në nivelet e larta të gazetarisë sportive, jeta dhe sfidat e Faton Zylbeharit

Pikëpamjet e jashtme në shumicën e rasteve na japin pasqyrë të “rrejshme” apo te gabuar, duke na lënë në shumë raste të futemi në paragjykime të ndryshme, pasi çdo njeri posedon atë brendësinë e tij, qoftë ajo  lumturi, zhgënjim, gëzim apo dëshprim, por jo që gjithmonë të njejtën mund ta

Hokeisti amerikan Xhonson humb jetën tragjikisht pasi morri goditjen fatale në qafë

Një ngjarje shumë e rëndë ka ndodhur mbrëmjen e së shtunës në kampionatin elitar të Britanisë së Madhe në hokej, ku amerikani 29-vjeçar Adam Xhonson, humbi jetën pas një incidenti të tmerrshëm gjatë ndeshjes që po zhvillonte me skuadrën e tij, Notingham Panters. Xhonson u përplas me një lojtar kundërshtarë të

Peshëngritja shqiptare, sërish bie në doping

Sikur mos të mjaftojë momenti i vështirë në aspektin e rezultateve, me Shqipërinë që nuk ka aktualisht asnjë peshëngritës brenda normës olimpike për “Paris 2024”, shtanga shqiptare vazhdon të njolloset nga skandalet e dopingut. Sipas “Panorama Sport”, në njoftimin e fundit të Agjencisë Ndërkombëtare të Testimeve (ITA), Daniel Godelli ka rezultuar

Argjentinë, 5 lojtarë të rugby dënohen me burgim të përjetshëm

Gjykata Penale e Dolores dënoi lojtarët e rugby Maximo Thomsen, Enzo Comelli, Matias Benicelli, Ayrton Violaz, Blas Cinalli, Luciano, Lucas dhe Ciro Pertossi si fajtorë për vrasjen e Fernando Sosa më 18 janar 2020 përballë klubit të natës “Le Brique” në Villa Gesell, Argjentinë. Pesë nga të pandehurit morën burgim të