“Roland Garros”, finalja vë përballë dy super tenistët, Nadal-Djokoviç

Rafael Nadal dhe Novak Djokoviç do të luajnë në finalen e madhe të këtij viti në “Roland Garros”. Tenisti spanjoll në gjysmëfinalen e parë mposhti 3-0, në sete 6-3, 6-3, 7-6 argjentinasin Diego Shvartzman.

Vetëm një set vuajtje për 34-vjeçarin nga Majorka, që në këtë mënyrë siguroi finalen e 13-të në tokën franceze, ku deri më tani i ka fituar të gjitha.

Në finalen e madhe Rafael Nadal do të përballet me serbin, Novak Djokoviç, i cili në gjysmëfinalen tjetër eliminoi grekun Stefanos Tsitsipas.

33-vjeçari fitoi 3-2, në sete 6-3, 6-2, 5-7, 4-6, 6-1, duke siguruar në këtë mënyrë finalen e tretë në kuadër të “Roland Garros” përballë Rafael Nadal.

Ky i fundit kishte mundur Djokoviçin në dy finalet e deritanishme mes vete, edhe atë në vitin 2012 dhe 2014.

Leave a Reply