A do zhvillohet ndeshja Brazil-Argjentinë, apo gjithçka do të vendoset në tavolinë?

Një vendim do të merret brenda 72 orëve. Kaq shumë hije mbi ndërhyrjen e autoritetit shëndetësor brazilian në ndeshjen e ndërprerë mes Brazilit dhe Argjentinës.

Tani bëhet fjalë për të kuptuar se cilat do të jenë pasojat e pezullimit të bujshëm të Brazilit-Argjentinës, e vendosur nga një ndërhyrje nga autoritetet shëndetësore braziliane pas 6 minutash lojë, marrë nga “La Gazzeta dello Sport”.

Në Argjentinë ekziston siguria e fitimit në tavolinë por çështja është në duart e komisionit disiplinor të FIFA -s i cili do të vendosë brenda 72 orëve nga pezullimi i sfidës.

Polemika e ashpër mbi incidentin dhe metodat e ndërhyrjes së autoriteteve braziliane, të cilët hynë në fushë.

Ndërkohë, delegacioni argjentinas u kthye në shtëpi pasi u mbyll në dhomën e zhveshjes për më shumë se dy orë. Ndërhyrja e ambasadorit argjentinas, i cili shoqëroi Messin dhe shokët e tij në aeroportin e Sao Paulos ishte vendimtar.

FAKTET – Autoritetet shëndetësore braziliane bastisën fushën për të kërkuar dëbimin e katër lojtarëve argjentinas që luajnë në Premier League, të akuzuar se kanë falsifikuar hyrjen në Brazil, duke mos deklaruar që mbërritën nga Anglia.

Sipas rregulloreve aktuale, kushdo që mbërrin në Brazil nga Mbretëria e Bashkuar duhet të respektojë 14 ditë karantinë, gjë që nuk ndodhi për katër lojtarët e “paditur” (Martinez, Romero, Buendìa dhe Lo Celso).

SKENARET– Sipas thashethemeve të para, ekzistojnë dy skenarë të mundshëm të marrë në konsideratë nga FIFA: nga njëra anë, shtyrja e sfidës, me vështirësitë shoqëruese në gjetjen e një date të dobishme, nga ana tjetër për të caktuar fitoren e Argjentinës.

Leave a Reply