Interi fiton derbin me Napolin, Milani ndalet nga Xhenoa (VIDEO)

Interi ka fituar derbin me Napolin në “Xhuzepe Meaca”, duke iu falënderuar një penaltie saktë të ekzekutuar nga Romelo Lukaku në minutën e 73-të, kur edhe u vendos fati i këtij takimi, pasi pikërisht nga ajo minutë tek mysafirët me të kuq u ndëshkua kapiteni Insinje, duke i’a vështirësuar edhe më shumë punët skuadrës “napolitane” që në fund nga Milano duheshe të kthehet duarboshë.

Përveç kësaj fitore, Interit i shkoi për shtati edhe barazimi 2:2 në transfertë i Milanit. Diferenca midis dy skuadrave nga Milano tashmë është vetëm një pikë, 28 për Milanin dhe 27 për Interin, teksa në pozitën e tretë me 24 pikë renditet Juventusi, skuadër kjo që në ndeshjen e zhvilluar më herët barazoi 1:1 me Atalantan.

Fiorentina barazoi 1:1 me Sasuolon, Parma dhe Bolonja luajtën pa gola për gjatë 90-të minutave, ndërkohë me barazim u mbyll edhe ndeshja Specia – Bolonja (2:2).

Fitore shumë të rëndësishme regjistroi edhe Sampdoria, që në transfertë mundi 2:1 Veronën.