Benzema i prinë listës së të nominuarve për “Topin e Artë”, Messi nuk është në listë

Lista përfundimtare për çmimin më prestigjioz individual është zbuluar sonte. “France Football” ka lajmëruar listën e të nominuarve për “Topin e Artë” për meshkujt më 2022, me lojtarin më të mirë në Europë që pritet të prezantohet zyrtarisht në një ceremoni që do të mbahet në tetor.

Karim Benzema i Real Madridit konsiderohet favorit pasi që i ndihmoi “mbretërit” të fitojnë La Ligën dhe Ligën e Kampionëve sezonin e kaluar, por janë edhe shumë emra të tjerë që do të jenë në garë.

Lionel Messi vazhdon ta mban rekordin me 7-të “Topa të Artë”, ku për herë të fundit e fitoi në vitin 2021. Megjithatë, argjentinasi ka pasur një sezon debutues të vështirë me Paris Sen Zhermenin, derisa po kërkon ta rikthejë formën këtë sezon.

Në listë për më të mirët nuk është as Nejmar, kurse Liverpull dominon si skuadër me 6 kandidat për ta fituar këtë trofe.

Lojtarët e nominuar për “Topin e Artë”:
Thibaut Courtois – Real Madrid
Rafael Leao – AC Milan
Christopher Nkunku – RB Leipzig
Mohamed Salah – Liverpool
Joshua Kimmich – Bayern Munich
Trent Alexander-Arnold – Liverpool
Bernardo Silva – Manchester City
Luis Diaz – Liverpool
Robert Lewandowski – Barcelona
Riyad Mahrez – Manchester City
Casemiro – Real Madrid
Heung-Min Son – Tottenham
Fabinho – Liverpool
Karim Benzema – Real Madrid
Mike Maignan – AC Milan
Harry Kane – Tottenham
Darwin Nunez – Liverpool
Phil Foden – Manchester City
Sadio Mane – Bayern Munich
Sebastian Haller – Dortmund
Luka Modric – Real Madrid
Antonio Rudiger – Real Madrid
Cristiano Ronaldo – Manchester United
Kevin De Bruyne – Manchester City
Dusan Vlahovic – Juventus
Virgil van Dijk – Liverpool
Joao Cancelo – Manchester City
Kylian Mbappe – PSG
Erling Haaland – Manchester City

Leave a Reply