Benzema barazon rekordin e legjendës së Real Madridit

Karim Benzema me dy golat e shënuar në ndeshjen e fundit të skuadrës së tij kundër Espanjollit, ka hyrë në historinë e Real Madridit.

Falë ‘dopietës’ së realizuar sulmuesi francez arriti në shifrën e 207 golave me fanellën e Real Madridit, duke u barazuar kështu me sulmuesin meksikanin Hugo Sançez, me të cilin bashkë ndajnë pozitën e 6-të në renditjen e golashënuesve më të mirë në historinë e klubit ‘mbretëror’.

Para tyre me 242 gola renditen Pushkash, Santillana (290), Di Stéfano (307), Raul Gonzales (323) dhe Kristiano Ronaldo (450).

Benzema të dielën kundër Espanjollit zhvilloi një ndër ndeshjet e tij më të mira me fanellën e Real Madridit, ku përveç golave të shënuar në fitoren 4:2, ishte zemra kreative e skuadrës së Solarit ku kompletoi 54 pasime, statistika më e lartë kjo e pasimeve të tij që prej kur se luan në La Liga.

Leave a Reply