12 të vdekur nga rrëmuja në stadiumin e El Salvadorit

Të paktën 12 njerëz vdiqën dhe disa të tjerë u plagosën nga një rrëmujë që u shkaktua në një stadium futbolli në kryeqytetin e El Salvadorit, San Salvador, të shtunën, raporton BBC.

Incidenti ndodhi gjatë një ndeshjeje midis ekipit vendas Alianza dhe ekipit Fas të Santa Anas në stadiumin “Monumental”.

Presidenti i vendit, Nayib Bukele, e përshkroi ngjarjen si “të paprecedentë” dhe theksoi se do të nisë hetimet.

Rrëmuja ndodhi pasi një numër i madh tifozësh u përpoqën të hynin në stadium edhe pse portat ishin mbyllur.

Autoritet vendore besojnë se disa tifozëve u janë shitur bileta false, ndërsa kjo ka bërë që autoritetet përgjegjëse të El Salvador të kenë nisur veçmë hetimet.

Leave a Reply