Sautgejt ka bërë publike listën e futbollistëeve për ndeshjet e qershorit, përfshirë këtu edhe Maqedoninë

Seleksionuesi i kombëtares angleze, Garet Sautgejt, ka bërë publike listën e futbollistëve të ftuar për ndeshjet e qershorit në kuadër të eliminatoreve për Europianin e vitit 2024, njofton ‘infOSport.mk”.

“Tre Luanët” fillimisht do të udhëtojnë në Maltë më 16 qershor, që më pas tre ditë më vonë në shtëpi të mirëpresin përfaqësuesen e Maqedonisë.

Për herë të parë ftesë për të qenë pjesë e kombëtares angleze, ka marrë ylli i Kristal Pallas, Eberechi Eze, i cili ka ecur me hapa të mëdhenj, që kur Roj Hoxhson morri drejtimin e skuadrës nga “Selhurst Park”.

Trent Alexander-Arnold është rikthyer në formacion për herë të parë që nga Kupa e Botës në Katar, ndërsa janë rithirru edhe Luis Dunk i Brajton dhe Tajron Mings i Aston Villas.

Ndërkohë futbollistë si Rahem Sterling dhe Fikayo Tomori janë lënë jashtë grumbullimit, derisa është ftuar një Kalvin Filips i Mançester Sitit, pavarësisht se ka luajtur vetëm 6% të minutave të përgjithshme.

Nik Pope, gjithashtu nuk bënë pjesë për shkak të lëndimit, njëjtë sikurse edhe Ivan Toney, i cili filloi pezullimin e tij tetë muajsh nga futbolli që nga java e kaluar. Në vend të këtij të fundit, Sautgejt ka ftuar Callum Ëilson nga rradhët e Njukasëll Junajted.

Kujtojmë, Anglia pas dy xhirove të para në kuadër të grupit “C”, kryeson renditjen me 6 pikë të plota, duke lënë pas Italinë dhe Maqedoninë e Bllagoja Milevskit, që ka zhvilluar vetëm një ndeshje, duke mundur Maltën në Shkup me shifrat 2:1. (infOSport.mk)

Lista  e futbollistëve të kombëtares angleze të ftuar për ndeshjet e qershorit kundër Maltës dhe Maqedonisë së Veriut
Portierët
Sam Johnstone (Crystal Palace)
Jordan Pickford (Everton)
Aaron Ramsdale (Arsenal)
Mbrojtësit
Trent Alexander-Arnold (Liverpool)
Lewis Dunk (Brighton & Hove Albion)
Marc Guehi (Crystal Palace)
Harry Maguire (Manchester United)
Tyrone Mings (Aston Villa)
Luke Shaw (Manchester United)
John Stones (Manchester City)
Kieran Trippier (Newcastle United)
Kyle Walker (Manchester City)
Mesfushorët
Jude Bellingham (Borussia Dortmund)
Eberechi Eze (Crystal Palace)
Conor Gallagher (Chelsea)
Jordan Henderson (Liverpool)
Kalvin Phillips (Manchester City)
Declan Rice (West Ham United)
Sulmuesit
Phil Foden (Manchester City)
Jack Grealish (Manchester City)
Harry Kane (Tottenham Hotspur)
James Maddison (Leicester City)
Marcus Rashford (Manchester United)
Bukayo Saka (Arsenal)
Callum Wilson (Newcastle United)

Leave a Reply