UEFA heton Dakun, Federatën shqiptare dhe atë kroate!

Tifozët shqiptarë dhe ata kroatë festuan së bashku para ndeshjes mes Kroacisë dhe Shqipërisë, të zhvilluar të mërkurën në kuadër të “Euro 2024”.

Në stadiumin në Hamburg, tifozët e Shqipërisë dhe ata të Kroacisë qëndruan në tribuna të njëjta dhe nuk është raportuar për ndonjë incident.

Në të paktën një moment ata kanë kënduar së bashku. Janë dëgjuar duke thirrur “mbyte serbin”.

Nuk ka vonuar shumë dhe Federata e Futbollit e Serbisë reagoi. Fillimisht nga Federata serbe thanë se do të tërhiqen nga Evropiani nëse UEFA nuk dënon Federatën Shqiptare të Futbollit dhe Federatën Kroate të Futbollit. Në ankesën zyrtare të Federatës serbe kërcënimi për tërheqje megjitahtë nuk është përmendur.

Dhe, të enjten mbrëma, ashtu si pritej, UEFA nisi hetimet. Por jo se këtë e ka kërkuar Federata serbe. Hetimet e UEFA-s ishin planifikuar edhe para se serbët të ankoheshin.

UEFA ka caktuar një inspektor për të kryer hetimet “lidhur me sjelljen e mundshme raciste dhe diskriminuese nga tifozët, që dyshohet se kanë ndodhur në ndeshjen Kroaci – Shqipëri”.

Gjasat janë të mëdha që FSHF-ja dhe Federata kroate të gjobiten nga UEFA. Të dy federatat tashmë janë gjobitur për sjelljet e tifozëve të tyre në ndeshjet e xhiros së parë të “Euro 2024”.

Më i rëndë vlerësohet rasti i sulmuesit të Shqipërisë, Mirlind Daku.

Pas ndeshjes me Kroacinë, Daku mori altoparlantin dhe iu afrua tribunës ku ishin tifozët shqiptarë. Është dëgjuar duke nisur fyerje ndaj maqedonasve.

Të enjten paradite Federata e Futbollit e Maqedonisë së Veriut doli me reagim zyrtar duke kërkuar nga Daku që të kërkojë falje dhe nga UEFA-ja që të hetojë rastin. Rasti i Dakut, që ishte plotësisht i pamatur, është përmendur edhe në letrën e Federatës serbe për UEFA-n.

Dhe UEFA do ta hetojë edhe atë.

“Është hapur një hetim lidhur me sjelljen që supozohet se ishte e papërshtatshme, e lojtarit të FSHF-së, Mirlind Daku. Informacione të tjera lidhur me këtë çështje do të vihen në dispozicion në kohën e duhur”, shkruan në njoftimin e UEFA-s.

Pasi fyerjet ndaj një vendi tjetër janë të evidentuara, gjasat janë të mëdha që edhe Daku të dënohet nga UEFA.

 

Leave a Reply