Totenhami varrosi ëndërrat e Sitit në një ndeshje infarkt në “Etihad” (VIDEO)

Totenhami është kualifikuar për në ndeshjet gjysmëfinale të Ligës së Kampionëve, pasi sonte eliminoi Mançester Sitin në një përballje angleze, njofton “infOSport.mk”.

Skuadra e trajnerit Poçetino vazhdoi më tej falë fitores 1:0 në ndeshjen e parë në Londër, që doli të jetë edhe fitorja vendimtare, pavarësisht disfatës 4:3 sonte në “Etihad Stadium”. Rahim Sterling vetëm pas 4 minutave lojë kaloi në epërsi Mançester Sitin, ndërkohë falë “dopietës” së koreano jugorit Heung-Min Son, Totenhami në minutën e 10-të pa veten në epërsi.

Mirëpo epërsia e tyre zgjati shumë pak kohë, pasi nuk kaluan as 60 sekonda të plota, Bernardo Silva barazoi shifrat në 2:2. Rahim Sterling në minutën e 21-të sërish kaloi në epërsi Sitin, ndërkohë në minutën e 59-të Kun Aguero shënoi edhe golin e katërt në rrjetën e Hugo Loris.

GOLAT NGA NDESHJA MANÇESTER S. – TOTENHAM, NDIQENI KËTU.

Mirëpo edhe përkundër këtij goli, “spërsat” vazhduan të luajnë pa respekt ndaj Sitit, ndërsa kjo dha rezultat në minutën e 73-të, kur sulmuesi spanjoll, Fernando Ljorente shënoi për 4:3. Konfirmimi i këtij goli erdhi vetëm pas kosultave të arbitrit kryesor Xhunjet Çakër me referët e sistemit VAR, me ç’rast u konstatua se nuk kishte prekje me dorë nga ana e spanjollit, ndërsa sistemi VAR doli në skenë sërish në minutat shtesë të takimit, kur i njëjti anuloi golin e tretë të Rahim Sterling në këtë ndeshje, pasi i njëjti ishte shënuar nga pozita jashtë loje, transmeton “infOSport.mk”.

Ky vendim i VAR bëri që gjithë tifozët e Mançester Sitit të mbeten pa frymë, edhe përkundër festës së madhe që shpërrtheu në momentin e golit të shënuar nga ana e Sterling, me të cilin skuadra e Pep Guardiolas do të luante në gjysmëfinale.

Në këtë mënyrë në mesin e katër skuadrave më të mirë në Europë do të luaj Totenhami, që për kundërshtarë do të ketë Ajaksin, skuadër kjo që eliminoi Juventusin mbrëmë.