Italia u mundua shumë, por vazhdon në çerekfinale pas dramës në vazhdime (VIDEO)

Italia duheshe të tejkalojë disa momente shumë të rënda përballë Austrisë, mirëpo në fund i’a arriti qëllilmit që të kualifikohet për në ndeshjet çerekfinale të “Euro 2020”.

Skuadra e Roberto Mançinit shënoi fitore 2:1 përballë Austrisë, ndërsa që të gjithë golat u shënuan në kohën shtesë prej dy herë nga 15 minuta, pasi ndeshja në kohën e rregulltë prej 90 minutave u mbyll me barazim pa gola.

Interesant është edhe fakti, se që të tre golat në kohën shtesë u shënuan nga futbollistë rezervistë, me Federiko Kiezan (95’) dhe Mateo Pesinan (105’), që shënuan për Italinë, derisa golin e vetëm për Austrinë e realizoi Sasha Kallajxhiç (114’), i cili zëvendësoi Arnautoviç.

Për një vend në gjysmëfinale, “axurrët” do të luftojnë me fituesin nga ndeshja, Belgjikë-Portugali. (infOSport.mk)