FIFA ju bënë nder sulmuesve, po mendon ndryshimin radikal në rregullin e pozicionit jashtë loje

FIFA po mendon të bëjë një ndryshim rrënjësorë në rregullin e pozicionit jashtë lojë që është aq shumë problematik dhe i kontestuar në futbollin e sotëm. Shumë aksione të rregullta përfundojnë me bilbilin e arbitrit, ku më pas nuk mungojnë edhe protestat e futbollistëve. Rregulli i ri parashikon që këmba e pasme

UEFA teston VAR-in në distancë, aplikohet për herë të parë sonte në ndeshjen Sevilja-Çelzi

UEFA është gati të implementojë VAR-in në distancë, derisa testi i parë zyrtar do të bëhet sonte në mbrëmje me ndeshjen e Ligws sw Kampionwve midis Seviljws dhe Çelzit, ndeshje kjo qw do tw zhvillohet nw Andaluzi, nw stadiumin “Ramon Sançez Pizhuan”. Sfida i është besuar arbitrit portugez Artur Dias, ndërsa

Dhoma e VAR-it në arenën “Todor Proeski” gati për ndeshjen Maqedoni e Veriut-Kosovë

Të enjten me 8 tetor, Maqedonia e Veriut në arenën “Todor Proeski” në Shkup do të mirëpret Kosovën në ndeshjen e vlefshme për gjysmëfinalen e Ligës së Kombeve për edicionin e kaluar, njofton “infOSport.mk”. Për të dyja këto përfaqësuese, kjo ndeshje është e një rëndësie të veçantë, pasi përmes saj munden

Teknologjia VAR do të shfrytëzohet në ndeshjen Maqedoni e Veriut – Kosovë

Përfaqësuesja e Maqedonisë së Veriut më 8 tetor me fillim në ora 20:45 në arenën “Todor Proeski” në Shkup kundër përfaqësueses së Kosovës do të zhvillojë ndeshjen gjysmëfinale të Ligës së Kombeve për edicionin 2019/2020, përmes së cilës do të shpresojnë për një kualifikim të mundshëm në Europianin e vitit

‘Shpërthen’ skandali në Spanjë: Gjyqtarët e VAR-it festojnë një gol kundër Real Madridit (VIDEO)

Në La Liga-n spanjolle ka shpërthyer një skandal i madh, teksa gjyqtarët e VAR me në krye Munuera Montero kanë festuar një gol kundër Real Madridit. Munera Montero ishte përgjegjës për dhomën e VAR-it në ndeshjen e shumë përfolur Real Madrid – Real Sociedad (0:2), teksa ekipit ‘madrilien’ i’u mohuan dy

Ronaldo ‘bëhet’ edhe arbitër, kontrollon VAR-in pas golit të anuluar të Kostas (VIDEO)

Video e Kristiano Ronaldos, që qëndron afër vijave kufizuese të fushës për të parë VAR-in... Juventusi të shtunën në mbrëmje mundi Romën minimalisht 1:0, në një ndeshje ku e dominoi lojën në tërësi. Madje ‘Zonja e Vjetër’ në sekondat e fundit shënoi edhe golin e dytë me anë të brazilianit Daglas

VAR nga sezoni i ardhshëm do të përdoret edhe në Premierligë

Video Assistant Refree (VAR) do të përdoret në Premierligë duke filluar nga sezoni i ardhshëm. Konfirmimi zyrtar erdhi pasi klubet kanë rënë dakord në princip për këtë hap të rëndësishëm. Në takimin e pjesëtarëve të Premierligs, klubet kanë marrë një përditësim të provave të VAR që janë zhvilluar gjatë muajve të fundit. Tani