Nejmar ndaj Juves tregoi se pse vlen 222 mln euro! (VIDEO)

Barcelona falë futbollistit të saj më të përfolur ditëve të fundit, brazilianit Nejmar, arriti që të mund Juventusin në ndeshjen e parë në kuadër të “International Champions Cup”.

Nejmar realizoi të dy golat në fitoren 2:1 ndaj kampionëve në fuqi të Italisë, ku vlen të përmendet goli i tij i dytë personal, që vërtetë ishte kryevepër e brazilianit, i cili edhe pse u gjend para një ndër mbrojtjeve më të mira në futbollin evropian, ai thjesht vallëzoi para tyre, duke turpëruar që të gjithë, për të shënuar në rrjetën e Bufon.

E gjithë kjo ndodhi në minutën e 26-të, derisa golin e tij të parë në këtë përballje, Nejmar e realizoi në minutën e 15-të.

Juventusi golin e vetëm në këtë përballje të zhvilluar në “MetLife Stadium”, e realizoi gjatë pjesës së dytë, më saktësisht në minutën e 63-të, me anë të qendërmbrojtësit, Xhorxhio Kielini.

Ishte ky triumfi i parë për trajnerin Ernesto Valverde në një ndeshje me Barcelonën, skuadër kjo e cila në pjesën e parë u paraqit me një 11-she të përzier, ku në vend të Luis Suarez në sulm Lionel Messit dhe Nejmarit u bëri shoqëri Pablo Alkaser, ndërsa gjithashtu edhe në mesfushë Valverde kishte vendosur të inkuadrojë futbollistin e ri Samper, njëjtë sikurse edhe në repartin mbrojtës, ku në krahun e majtë në vend të Alba, luajti Dinje.

Në anën tjetër edhe Alegri luajti me një formacion të kombinuar, ku dyshja kryesore e sulmit, Dybala-Higuain në lojë u inkuadrua vetëm gjatë pjesës së dytë, njëjtë sikurse edhe golashënuesi, Kielini.