Super Eriksen dhe super Danimarka me meritë në KB “Rusi 2018” (VIDEO)

Danimarka me shumë bujë ka arritur që të sigurojë një vend për në Kampionatin Botëror “Rusi 2018”, pas fitores impresionuese 5:1 në Dublin ndaj Irlandës, njofton “infOSport.mk”.

Pas ndeshjes së parë pa gola në Danimarkë, sonte danezët ishin superior duke treguar gjithë forcën e tyre bashkë me liderin e tyre Kristian Eriksen, i cili sonte shkëlqeu duke shënuar “hat-trik”.

Ndryshe ishin vendasit ata të cilët avansuan të parët në këtë ndeshje me golin e realizuar nga Dafi vetëm pas 6 minutave lojë, për tu kundërpërgjigjur Kristensen me golin e realizuar në minutën e 29-të, kur edhe barazoi shifrat.

Nga ky moment fjalën kryesore morri futbollisti i Totenhamit, Eriksen, i cili realizoi tre gola të njëpasnjëshëm (32’, 63’, 74’) për të shuar të gjitha shpresat e vendasve, teksa golin e pestë dhe të fundit për danezët në këtë transfertë e realizoi sulmuesi Niklas Bentdner nga pika e bardhë të cilën e kishte përfituar vetë në çastet e fundit të takimit.

Ish sulmuesi i Arsenalit nuk gaboi, duke shënuar golin e tij të 30-të jubilar, me të cilin nisën për në Botërorin “Rusi 2018”.

Danimarka është kombëtarja e 30-të dhe e fundit nga Evropa që ka siguruar një vend për në Botërorin e vitit të ardhshëm.