FC Shkupi dhe Makedonija GJ.P ndahen me barazim në ndeshjen gjenerale

FC Shkupi dhe Makedonija GJ.P gjatë ditës së sotme kanë zhvilluar gjeneralen para fillimit të kampionatit të ri, njofton “infOSport.mk”. Ndeshja e zhvilluar në Çair mes dy skuadrave shkupjane, që këtë edicion prezantuan vendin tonë në eliminatoret e Liga Europa, u mbyll me barazimin 2:2.

Ishte kjo një ndeshje me dy pjesë të ndryshme, ku në të parën dominuan mysafirët nga lagjja e Gjorçe Petrovit, që e mbylli në favorin e saj me rezultatin 2:0, falë golave të shënuar nga dy talentët shqiptarë, Sefer Emini dhe Arbi Vosa.

Emini shënoi vetëm pas dy minutave lojë, ndërkohë Arbi Vosa në minutën e 17-të realizoi edhe golin e dytë për Makedonija GJ.P.

Deri në fund të pjesës së parë regjistruam dy raste të mira për vendasit e FC Shkupit, me Ismailin dhe Dembon, por që rrjeta e kundërshtarëve mbeti e paprekur në 45 minutat e para.

“Bardhekaltërit” nga Çairi golin e parë në këtë ndeshje e gjetën në minutën e 56-të, kur Fatih Ismaili u ndal në mënyrë të palejurar në zonën e rreptësisë, ndërsa nga pika e bardhë i saktë dolit të jetë sulmuesi kroat, Jurina, i cili në ato momente ngushtoi shifrat në 1:2.

Në të 76-të rast ideal për të barazuar rezultatin pati edhe Sabit Bilali, por portieri mysafirëve doli më i suksesshëm, duke i mbrojtur dy gjuajtjet e ish bashkëlojtarit të tij.

Goli i barazimit erdhi pak minuta para fundit, me kapitenin Muharem Bajrami që realizoi nga gjuajtja e lirë për rezultat përfundimtar 2:2.

Kjo ishte ndeshja e tretë dhe e fundit kontrolluese për Shkupin ne këtë fazë, pasi më herët luajtëm me Gostivarin (0:1) dhe Prishtinën (0:0).

Rikujtojmë sezoni i ri në elitën e futbollit vendor starton të dielën e ardhshme (11 gusht), me FC Shkupin që do të mirëpret Borecin, ndërkohë Makedonija GJ.P do të përballet si mysafir me Vardarin.