Fitore me aromë Botërori për Shqipërinë! Broja sërish heroi “kuqezi” (VIDEO)

Fitore identike kunder Hungarisë edhe në Budapest për Kombëtaren shqiptare, që shumë lehtë mund të ndodhë të shkruaj një faqe të re në historinë e futbollit, njofton “infOSport.mk”.

1:0 doli të jetë rezultati përfundimtarë në “Puskas Arena”, me protagonistin e njëjtë, Armando Broja, i cili sërish erdhi nga bankina dhe sërish arriti që ti dhurojë 3 pikë të arta kombëtares shqiptare që tashmë ëndërron edhe Botërorin e “Qatar 2022”.

Pjesa e parë thuajse nuk kishte asnjë rast për të dyja skuadrat, pasi loja u zhvillua më së shumti në mesfushë, ndërsa momenti që duhet regjistruar, ishte ai i minutës së 30-të dhe dëmtimi i Berat Gjimshitit, i cili pas një përplasje me Berishën dëmtoi shpatullën, me ç’rast ishte i detyruar që të braktis fushën, ndërsa vendin e gtij e zuri Frederik Veseli.

Pjesa e dytë nisi menjëherë me një zëvendësim te Kombëtarja shqiptare, kur në lojë u inkuadrua tetovari, Nedim Bajrami në vend të Endri Çekiçit.

Ky zëvendësim solli më shumë freski në rradhët e kombëtares shqiptare, që filloi të sulmojë më shumë, ndërsa momenti më i mirë dhe ai që solli gëzim në mesin e futbollistëve shqiptarë ndodhi në minutën e 80-të, kur fjalën kryesore e pati rezervisti Armando Broja.

Sulmuesi “kuqezi” morri një top nga thuajse mesi i fushës dhe arriti të depërtojë në zonë për ta dërguar topin në rrjetë për rezultat 1:0, rezultat ky që doli të jetë edhe rezultati përfundimtarë i këtij takimi, pasi minutat e fundit do të administroheshin mjaft mirë nga djemt e Edy Rejas, që siguruan 3 pikë mjaft të rëndësishme në kuadër të grupit “I”.

Shqipëria pas kësaj fitoreje mban vendin e dytë me 15 pikë, një më shumë se Polonia që mundi San Marinon, deria Hungaria me 10 pikë mban pozitën e katërt. Vendi i parë në këtë grup i takon Anglisë, që pas 7 xhirove të para ka tubuar 19 pikë. (infOSport.mk)

Leave a Reply