Ilirida nderon Shqipërinë, Asani dhe Seferi dërgojnë “kuqezinjtë” në Euro 2024

Ilirida, apo më saktësisht futbollistët shqiptarë me origjinë nga Maqedonia, Taulant Seferi dhe Jasir Asani, nderuan Shqipërinë, duke shënuar të tre golat në takimin shumë të rëndësishëm për Europianin e vitit 2024 kundër Çekisë, njofton “infOSport.mk”.

3:0 doli të jetë rezultati përfundimtarë i takimit, me golin e parë që realizoi Jasir Asani, edhe atë vetëm pas 9 minutave lojë, ndërsa pjesa e dytë kaloi në shenjën e kumanovarit, Taulant Seferi, i cili realizoi dy golat tjerë, duke bërë që Shqipëria tashmë edhe realisht të ëndërrojë Europianin e vitit të ardhshëm që do të mbahet në Gjermani.

E majta vrastare e Jasir Asanit dha rezultat edhe sonte, duke bërë që i gjithë stadiumi “Air Albania” të shpërthejë në festë.

Pikërisht ky gol ishte ai që i dha krahë skuadërs “kuqezi”, që shkëlqeu edhe në vazhdim të takimit. Pas disa rasteve të parealizuara, rradha i erdhi kumanovarit, Taulant Seferi, që me dy golat e tij, përveç që nderoi gjithë tifozët shqiptarë të pranishëm në stadium, por edhe përballë ekraneve televizive, ai nderoi në veçanti familjarët e tij, që në numër të madh kishin udhëtuar drejt Tiranës në përkrahje të tij.

Fitorja e sontme mund të ishte edhe më e thellë, në rast se në minutën e 82-të, nuk do të anulohej goli i Arbnor Mujës. Mirëpo edhe përkundër kësaj, kjo fitore rezulton të jetë më e thella në këtë cikël eliminatorë.

Pas 6 xhirove të kaluara, Shqipëria kryeson renditjen me 13 pikë, 5 më shumë se Polonia e vendit të dytë, ndërsa Çekia, tashmë renditet në pozitën e tretë me 8 pikë të tubuara, po aq sa ka edhe Moldavia në pozitën e katërt. (infOSport.mk)

 

Leave a Reply