VAR sistemi do të përdoret edhe në Superligën turke

Federata e Futbollit të Turqisë, edhe zyrtarisht ka njoftuar se nga sezoni i ri sistemi VAR do të palikohet edhe në Superligën e Turqisë.

Një gjë e tillë u bë e ditur në takimin midis presidentit të Federatës së Futbollit turk dhe drejtorit të FIFA-s për Europë, Bjorn Vasalo.

Sistemi VAR përdoret momentalisht në “Serie A”, Bundesligë, kampionatin elitarë të Portugalisë, MLS ligën amerikane të futbollit, ndërsa së fundmi edhe në Botërorin e Rusisë, ku të gjithë kishin mbetur të kënaqur me reuzltatit nga ky sistem.

Rikujtojmë sezoni i ri në Superligën turke starton me 10 gusht me ndeshjen midis Ankaraguçu dhe kampionëve të Galatasarajit.

Leave a Reply