Muhamed Thaçi flet për krijimin e ligës mbarëkombëtare në basketboll

Ideja për krijimin e një lige të përbashkët të basketbollit mes Shqipërisë dhe Kosovës, ka ndezur debate të ndryshme në komunitetin e basketbollit në këto dy vende tona fqinje. Lidhur me këtë çështje, është prononcuar edhe basketbollisti shkupjan, Muhamed Thaçi, një ndër më të mirët në rajon, i cili me sukses

Kosova dhe Shqipëria më në fund me një ligë të përbashkët

Ëndrra shumëvjeçare për krijimin e një lige të përbashkët ndërmjet Kosovës dhe Shqipërisë më në fund është afër të realizohet. Federata e Basketbollit e Kosovës dhe Federata Shqiptare e Basketbollit janë në përpilimin e një plani për t’i bashkuar dy kampionatet rrespektive, derisa kësaj i shtohen takimet e shumta që kanë

Hajrizi, godet gjuajtjet e lira me “Bismilah” (VIDEO)

Përfaqësuesja e Kosovës në basketboll u tregua fantastike në ndeshjen kundër Islandës në kuadër të ndeshjes së parë parakualifikuese për Botërorin e vitit 2023. E në këtë ndeshje fantastik ishte edhe basketbollisti kosovar, Drilon Hajrizi. Në gjuajtje e lira që ekzekutonte Hajrizi, nga lëvizja e buzëve siç duket para se të gjuante

Skandal i paparë, basketbollisti i Tiranës nokauton arbitrin e takimit (VIDEO)

Një skandal i paparë ka ndodhur në takimin midis Tiranës dhe Teutës në elitën e basketbollit shqiptarë. Basketbollisti i Tiranës, Bruno Daliu, sigurisht i pakënaqur me vendimet e arbitrit,  sulmoi të njëjtin me grushte, duke e hedhur madje në dysheme. Pamjet janë të turpshme dhe numri 8 i Tiranës pritet të

Luajnë Buduçnost dhe Crvena Zvezda, tifozët malazez fyejnë shqiptarët (VIDEO)

Sporti duhet të bashkojë, por shpeshherë është pikërisht ai që i ndan popujt. Si një luftë e vërtetë është përjetuar ndeshja e basketbollit midis Buduçnostit dhe Crvena Zvezdës në Podgoricë në kuadër të ABA Ligës. Rezultati ishte i fundit që kishte rëndësi, pasi tifozët vendas bënë që kjo ndeshje të ngjajë

‘Torcida’ kërcënojnë ekstremistin serb, Sheshel…ja reagimi i tij (VIDEO)

Tifozët e klubit të basketbollit Novi Pazar, të njohur si ‘Torcida Sanxhak’ dhe ‘Ekstremi’, e kanë kërcënuar liderin e Partisë Radikale Serbe, Vojislav Sheshel, shkruan ‘Kurir.rs’. Tifozët e Novi Pazarit, në ndeshjen kundër skuadrës Sloboda nga qyteti serb, Titovo Uzice, kanë këndaur këngë, siç thuhet, skandaloze, me këtë tekst: “Dëshira ime