Atleti Izmir Smajlaj shpallet kampion Evrope

Atleti shkodran Izmir Smajlaj është shpallur kampion Evrope në kërcim për vendet e vogla, në një garë ku morën pjesë 18 shtete. Smajlaj kërceu 7.90 metër, në provën më të mirë, ndërsa humbi rekordin 8.20 metër, për një faull milimetrik në kërcim. Gara u zhvillua në Azerbajxhan, ndërsa ky është një tjetër

Klubet kërkojnë ndryshime në kreun e Federatës së Atletikës në Maqedoni

Federata e Atletikës së Maqedonisë përjeton momente krize, pasi të pakënaqur me menaxhimin e të njejtës shumica e klubeve kërkojnë ndryshime në vetë kreun e këtij institucioni. Në atmosferë të tensionuar dhe pa pritur fundin ka kaluar Mbledhja e të të shtunës, ku në vrullin e diskutimeve nuk kanë munguar

Drita Islami, atletja më e mirë në vitin 2017-të 

Drita Islami dhe Dario Ivanovski janë vlerësuar më të mirët e vitit 2017 në atletikën vendore në ceremoninë e shpalljes së laureatëve të vitit nga Federata e Atletikës së Maqedonisë. Vazhdon dominimi i Drita Islamit e cila për herë të dytë me rradhë zgjidhet më e mira e atletikës vendore

Rusia përjashtohet nga Lojërat Olimpike të vitit 2018

Komiteti Olimpik Ndërkombëtar (IOC), ka vendosur të përjashtojë Federatën ruse nga Lojërat Olimpike Dimërore, që do të zhvillohen në Korenë e Jugut, në vitin 2018. Ky vendim erdhi pas skandalit të përdorimit të substancave të ndaluara nga ana e sportistëve rusë, Në PyeongChang 2018 do të ftohen të marrin pjesë

Atletja shqiptare dëmtohet dhe lëshon Botërorin e Atletikës

Luiza Gega që ishte e vetmja atlete nga Shqipëria në Kampionatin Botëror të Atletikës që po zhvillohet në Londër, është dëmtuar dhe ka lëshuar këtë event të madh. Gega duhej sonte të garonte në kualifikueset e 3 mijë metrave, mirëpo gjatë përgatitjeve lëndoi gjurin e këmbës, ku mjekët konfirmuan se riaftësimi