Atleti shqiptarë fiton medaljen e arrit në Beograd

Atleti shqiptar, Izmir Smajlaj, ka rrëmbyer vendin e parë në Mitingun Ndërkombëtar të Beogradit. Smajlaj fitoi medaljen e artë me rezultatin 7.91m, me një diferencë të vogël nga kundërshtari serb, ka njoftuar Komiteti Olimpik Kombëtar Shqiptar. Kështu, Izmir Smajlaj bëri që të ngritet lart flamuri kombëtar dhe të dëgjohet himni kombëtar

Koronavirusit nuk i shpëtoi as njeriu më i shpejtë në Botë, Usain Bolt

Usain Bolt ka rezultuar pozitiv me Koronavirus vetëm disa ditë pasi festoi 34-vjetorin e lindjes së tij. Në ditëlindjen e njeriut më të shpejtë në Botë morrën pjesë shumë emra të rëndësishëm, ndër të cilët ishte edhe futbollisti i Mançester Sitit, Rahim Sterling. “Nationwide90fm”, një radio në Xhamajkë, raportoi se sprinteri

Smajlaj bënë sërish krenar shqiptarët, shpallet kampion Ballkanik në Turqi

Izmir Smajlaj vijon të ngjitet në majat më të larta të atletikës ndërkombëtare. Atleti shkodran është shpallur kampion Ballkanik në kërcim për së gjati në salla të mbyllura në garën që po zhvillohet në Stamboll të Turqisë. Smajlaj kërceu 7.91 metër, duke përmirësuar për një centimetër rezultatin e parë të sezonit

Spanja do ti lejojë atletët kosovarë të përdorin simbolet shtetërore

Spanja do t’i lejojë atletët kosovarë të përdorin simbolet shtetërore në garat ndërkombëtare që organizohen në këtë vend, edhe pse Madridi nuk e njeh pavarësinë e Kosovës. Vendimin e mori Komiteti Olimpik i Spanjës, pasi Huan Antonio Samaranç, nënpresident i Komitetit Olimpik Ndërkombëtar, paralajmëroi se refuzimi i Spanjës për të njohur

Lirohet nga burgu shoku i sulmuesit të Maratonës së Bostonit

Një mik kazak i sulmuesit të Maratonës së Bostonit, Dzhokhar Tsarnaev, u lirua nga një burg në Shtetet e Bashkuara, pasi shërbeu dënimin prej më shumë se pesë vjetësh për pengim të drejtësisë. Zëdhënësi i Ministrisë së Jashtme të Kazakistanit, Aibek Smadiyarov, u tha gazetarëve në Astana se Dias Kadyrbaev arriti

Luiza Gega e artë në Lojrat Mesdhetare në Tarragona të Spanjës (VIDEO)

Luiza Gega ariti të ngre lartë flamurin “kuq e zi” duke u veshur atë me të artë në Lojrat Mesdhetare, që po mbahen në Tarragona të Spanjës. Gega zhvilloi një garë të shkëlqyer në disiplinën 3000 metra me pengesa, duke u renditur e para dhe duke merituar medaljen e Artë. https://www.youtube.com/watch?v=dssVtiBanz8 Ajo shtegun