Boreci dhe Bregallnica vazhdojnë luftën për pozitën e dytë në Lindje

Boreci dhe Bregallnica kanë vazhduar garën për pozitën e dytë në Ligën e Dytë – Lindje, e cila siguron ndeshje balotazhi për hyrje në elitën e futbollit vendor, njofton “infOSport.mk”. Të dyja skuadrat shënuan fitore në ndeshjet e tyre të javës së 23-të, duke mundur Kozhuvin, gjegjësisht Tikveshin.

Boreci në Veles falë golave të shënuar gjatë pjesës së dytë të Marko Gjorgjievskit (58’, 70’) mundi Kozhuvin me rezultatin 2:0, teksa Bregallnica thjesht demoloi ekipin nga Kavadari, Tikveshin, duke mundur këta të fundit me rezultatin 5:0. Riste Naumov ishte figura qendror gjatë 45 minutëshit të parë, kur falë dopietës së tij, Bregallnica në pushim shkoi me avantazhin e dy golave, teksa në pjesën e dytë nga një gol tjetër shtuan edhe Mihail Manevski (71’), Stefan Mishev (87’) dhe Ivan Mitrov (89’).

Në dy ndeshjet tjera të së shtunës, Sasa nga Makedonska Kamenica me rezultatin 3:0 mundi Pobedën nga Valandova, teksa Plaçkovica me rezultatin e ngushtë 3:2 mundi Osogvën.

Skuadra kryesuese e Bellasicës që në pozitën e parë numëron 52 pikë, këtë javë ishte e lirë. Vendi i dytë në Lindje mbahet nga Boreci që ka 44 pikë, teksa Bregallnica me vetëm një pikë më pak renditet në pozitën e tretë.