TV shtetëror kinez anulon transmetimin e ndeshjes Arsenal-Siti pas komenteve të Ozilit për muslimanët e shtypur nga Kina

Televizioni shtetëror i Kinës CCTV e anuloi transmetmin e ndeshjes së futbollit midis Arsenalit dhe Mançester Sitit më datë 15 dhjetor, pasi futbollisti turk i “topçinjëve”, Mesut Ozil, e kritikoi Pekinin për shtypjen brutale të muslimanëve ujgurë në rajonin e Ksinjiangut. Ozil kritikoi edhe vendet e tjera muslimane që, siç tha,