Lista e basketbollistëve kosovar për ndeshjen me Maqedoninë

Seleksionuesi i përfaqësueses së Kosovës në basketboll, Damir Mulaomeroviç, ka bërë publike listën prej 12 basketbollistëve me të cilët do të luaj kundër Maqedonisë në ndeshjen e parë parakualifikuese për EuroBasket 2011-të. Ndeshja në fjalë do të zhvillohet në Prishtinë me datë 13 shtator (e enjte), ndërsa rikujtojmë se në grup

Basketboll, Maqedonia në grup të njëjtë me Kosovën dhe Rumaninë

Pas përfundimit të garave në kualifikimet evropiane për Kupën e Botës "Kina 2019", Përfaqësuesja e Maqedonisë, tashmë do t`i vazhdoj garat në raundin e dytë të parakualifikimeve për “Eurobasket 2021”. Maqedonia në këto gara do të jetë pjesë e Grupit “B”, në të cilin ndodhen edhe Kosova dhe Rumania. Ndeshjen e parë,

Sedat Mehmeti emërohet nënkryetar i Federatës së Basketbollit të Maqedonisë

Shqiptarët në Maqedoni prej sot e tutje mund të krenohen edhe për një arritje në aspektin sportiv, pasi edhe një shqiptarë tjetër merr një pozicion të rëndësishëm në njërën prej federatave të sportit. Bëhet fjalë për Sedat Mehmetin që emërohet nënkryetar i Federatës së Basketbollit të Maqedonisë. Mehmeti erdhi në këtë

“Liria 77 Basket” organizoi turneun e parë në basketboll për të rinjë (VIDEO)

Klubi nga Çairi “Liria 77 Basket” ka organizuar turneun e parë në basketboll për moshat e reja deri në 15 vjeç. Turneu u zhvillua në palestrën ‘Enver Idrizi” në Çair dhe kishte karakter mbar kombëtar, pasi morën pjesë ekipe nga vendi, Shqipëria dhe Kosova. Në edicionin e parë të këtij