Skandal: Rumania ndalon himnin e Kosovës në ndeshje basketbollistike!?

Çështja e shtetit të Kosovës është bërë temë edhe njëherë në sport. Pas Spanjës që s’lejoi karateistët kosovarë të marrin pjesë me simbole shtetërore dhe Indisë që ia pamundësoi boksieres Donjeta Sadiku pjesëmarrjen në botëror, edhe Rumania mund të jetë qendër e lajmeve të ndërhyrjeve politike në sport. Kjo pasi që

Lista e basketbollistëve kosovar për ndeshjen me Maqedoninë

Seleksionuesi i përfaqësueses së Kosovës në basketboll, Damir Mulaomeroviç, ka bërë publike listën prej 12 basketbollistëve me të cilët do të luaj kundër Maqedonisë në ndeshjen e parë parakualifikuese për EuroBasket 2011-të. Ndeshja në fjalë do të zhvillohet në Prishtinë me datë 13 shtator (e enjte), ndërsa rikujtojmë se në grup

Sedat Mehmeti emërohet nënkryetar i Federatës së Basketbollit të Maqedonisë

Shqiptarët në Maqedoni prej sot e tutje mund të krenohen edhe për një arritje në aspektin sportiv, pasi edhe një shqiptarë tjetër merr një pozicion të rëndësishëm në njërën prej federatave të sportit. Bëhet fjalë për Sedat Mehmetin që emërohet nënkryetar i Federatës së Basketbollit të Maqedonisë. Mehmeti erdhi në këtë