Piloti shkupjan Zendeli shkruan historinë, triumfon në garën e Formula 3 në Belgjikë

Piloti shqiptarë Lirim Zendeli ka arritur të shkruaj historinë në Çmimin e Madh të Belgjikës. Për shkupjanin 20-vjeçar ky është triumfi i parë në garat e Formula 3. Piloti shkupjan gjatë ditës së djeshme doli i pari në provat zyrtare, duke fituar “Pole Position”, ndërkohë që ditën e sotme ka kurorëzuar

Mendohet anulimi i sezonit në Formula 1!

Formula 1 rrezikon ndjeshëm për të mos garuar fare gjatë vitit 2020. Në muajin shkurt makinat e kampionatit më të ndjekur të sportit të automobilizmit kryen teste parapërgatitore në Barcelonë, megjithatë pamjet e provave të mbajtura në Katalunjë, në cirkuitin e Montmelosë, mund të mbeten edhe të fundit përsa i

Shtyhen edhe tri gara në Formula 1

Sezoni në Formula 1 ishte caktuar të fillonte këtë javë në Australi, por e njëjta nuk do të ndodh shkaku i koronavirusit. Përhapja e pandemisë së koronavirusit ka paralizuar botën e sportit. FIA ditë më parë vendosi të anulonte garat për Çmimin e Madh të Australisë, Kinës, Bahrein dhe Vietnamit. Ndërkohë së fundmi

Hamilton e mbyll sezonin si “mbret”

Ndonëse titullin kampion në Formula 1 e kishte fituar më herët, Lewis Hamilton fitoi lehtësisht edhe garën e fundit sezonale në Brazil, duke konfirmuar edhe njëherë se është pikërisht ai njeriu për t’u mundur edhe në 2020-ën. Piloti britanik dha shenja mjaft të mira që dje në provat zyrtare ku siguroi