Hendboll, Kosova dhe Maqedonia mësojnë kundërshtarët

Përfaqësuesja e Maqedonisë dhe ajo e Kosovës, në hendboll për meshkuj sonte (19:00) do të mësojnë emrat e kundërshtarëve për eliminatoret e Europianit të vitit 2020. Maqedonia në këtë short do futet nga vazoja e parë dhe do të jetë bartëse, ndërsa ajo e Kosovës do jetë e vendosur në

FHM 40 mijë euro bonus, nëse Maqedonia kualifikohet në Botëror

Krerët e Federatës së Hendbollit të Maqedonisë, kanë vendosur që të dhurojnë bonuse për reprezentuesit e përfaqësueses së Maqedonisë nëse arrijnë kualifikimin në Kampionatin Botëror 2019 që do të zhvillohet në Gjermani dhe Danimarkë. Bordi drejtues në FHM në mbledhjen e mbajtur sot kanë sjellur vendim që reprezentuesve t’iu jepet bonus

Latifi: Maqedonia ka funksionuar mirë edhe pa Lazarovin! (VIDEO)

Hendbollisti i klubit Rinia nga Shkupi, Basri Latifi në emisionin ‘Sportmania’ që transmetohet në televizionin SHENJA, ka komentuar ecurinë e përfaqësueses së Maqedonisë në Kampionatin Evropian që u zhvillua këtë muaj në Kroaci. Ai mes tjerash ka veçuar edhe pjesën e ndeshjeve që Maqedonia i zhvilloi pa kapitenin Kiril Lazarovin. “Momenti

EHF përjashton Greqinë nga KE për grupmosha të reja

Reprezentacioni i kadeteve të Greqisë është përjashtuar nga Kampionati Evropian për hendbolliste deri në moshën 17-vjeçare, që aktualishty po mbahet në Shkup. Pas skandalit nga ana e përfaqësueses greke në ndeshjen e djeshme ndaj Maqedonisë, Federata evropiane e hendbollit (EHF), shumë shpejtë sot solli vendim që Greqia të suspendohet dhe dënohet. "U

Pronari i Vardarit Samsonenko bëhet menaxher i përfaqësueses së Rusisë

Biznismeni i njohur rus dhe njëkohësisht pronari i Vardarit, Sergej Samsonenko bëhet menaxher gjeneral i përfaqësueses së hendbollit të Rusisë. Lajmi është bërë i ditur në mediat ruse dhe është konfirmuar nga presidenti i Federatës së hendbollit të Rusisë, Sergej Shishkarev, me këtë të fundit që ka emëruar Samsonenkon për

Hendboll, Maqedonia kualifikohet në Evropianin e Kroacisë

Në moment të fundit, por me vetbesim të madh, përfaqësuesja e Maqedonisë në hendboll siguroi biletën për në Kampionatin Evropian që do të zhvillohet vitin e ardhshëm në Kroaci. Maqedonia fitoi ndeshjen e fundit dhe kyçe ndaj Çekisë me rezultat 33:20, e cila i sjellte kualifikim të drejtpërdrejtë nga vendi i

Talenti Orhan Emini që synon të rritet në hendbollist cilësor! (VIDEO)

Në kohën kur hendbolli i Maqedonisë sërish ngritet në piedestalet më të larta në suaza ndërkombëtare si asnjë sport tjetër kolektiv në Maqedoni, është shumë i natyrshëm interesi i opinioninit dhe të rinjëve për këtë sport. Është interesant fakti se shqiptarët asnjëherë nuk kanë qenë të përfshirë në përfaqësueset e