Çfarë është skautimi dhe sa i rëndësishëm është ky rol në futbollin modern?

Me modernizimin dhe globalizimin e futbollit dhe ekonomisë së klubeve të futbollit, scouting është rritur në rritje dhe rëndësi te madhe. Konkurrenca për kërkimin e talenteve të rinj është jashtëzakonisht nje pune e rendesishme dhe shume e veçante. Edhe pse është e vështirë të përcaktosh mbizotërimin e zbuluesve në futbollin modern,

Kuvendi i rregullt: FFM është një vend-model ku të gjithëve ju jepet mundësia dhe respektohen rregullat

Federata e Futbollit të Maqedonisë (FFM), ka mbajtur Asamblenë e saj të përgjithshme të rregullt. Në Asamblenë e përgjithshme të rregullt, të pranishëm ishin 58 nga gjithsej 60 delegatë, të cilët i miratuan pikat në vijim nga rendi i ditës. - Llogarinë përfundimtare për vitin 2023; - Raport nga revizori i pavarur

Ekipi i Struga Trim Lum, pjesë e ekspozitës Paolo Rossi në Shkup

Ekipi kampion i Struga Trim Lum, në prag të ndeshjes së nesërme kundër Makedonija GJ.P, sot në Shkup ka vizituar ekspozitën në kujtim të Paolo Rossit dhe legjendave të Futbollit Botëror. E njëjta ishte mbuluar nga kompania gjigande e “Trim Lum”, njëherit sponsor kryesor i klubit tonë, në bashkëpunim me ambasadën

Muamed Sejdini: FFM funksionon mirë, por ka edhe gjëra që duhet ti përmirësojmë

Në Kuvendin e Rregullt të Federatës së Futbollit të Maqedonisë, presidentii i FFM-së, Muamed Sejdini, theksoi se shumë gjëra në Federatën tonë të Futbollit funksionojnë mjaft mirë, por ka edhe gjëra që mund t’i përmirësojmë. Njeriu i parë i FFM-së vuri në dukje se vetëm rezultati mund t’i sjellë tifozët në

Prag ndeshja me Makedonija GJ.P., flet kapiteni Bunjamin Shabani

E diela na servon ndeshjet e javës së 28-të, duke paralajmëruar njëkohësisht edhe 5 finalet vendimtare drejt titullit kampion për ekipin e Struga Trim Lum. Të dielën në lagjen Gjorçe Petrov të Shkupit, Struga Trim Lum do të përballet me Makedonija GJ.P, skuadër kjo që për momentin mban fenerin, por gjithsesi

Në terrenet e FFM-së u zhvillua turneu inkluziv i futbollit

Në qendrën stërvitore "Petar Miloshevski" për të dytin vit radhazi Federata e Futbollit të Maqedonisë në bashkëpunim me SH.M.SH për rehabilitim dhe arsim "Shën Naum Ohriski" organizoi turne INKLUZIV (gjithëpërfshirës) në futboll, me qëllim që së bashku të dërgojmë një mesazh se është shumë e rëndësishme qasja dhe përfshirja e

FSHF në Tiranë priti takim të nivelit të lartë me presidentët e 11 Federatave anëtare të UEFA-së

Njëmbëdhjetë federata anëtare të UEFA-s nga Europa Juglindore u mblodhën sot në Tiranë, në selinë qëndrore të Federatës Shqiptare të Futbollit, për Mbledhjen strategjike të Federatave anëtare të UEFA-s. Presidenti i Federatës së Futbollit të Maqedonisë, Muamed Sejdini, bashkë me 9 presidentë dhe zëvendës sekretarë të përgjishëm të federatave tjera mikpritën

Vashat e Maqedonisë pësojnë humbje të thellë nga Sllovenia në Shkup

Përfaqësuesja A e Maqedonisë në konkurrencë të femrave ka pësuar humbje turpëruese nga Sllovenia në ndeshjen e xhiros së dytë të grupit “C” eliminatorë, i vlefshëm për kualifikim në Kampionatin Evropian. Në qendrën stërvitore “Petar Milloshevski” në Shkup, Sllovenia shënoi fitore me rezultat 5:0. Futbollistet sllovene e justifikuan rolin e tyre të

Maqedonia U19 e femrave siguron Ligën A për kualifikim në Europian

Përfaqësuesja U19 e Maqedonisë në konkurrencë të femrave, që udhëhiqet nga strategu strugan, Astrit Merko, ka regjistruar edhe fitoren e tretë nga po aq ndeshje të zhvilluara në Ligën A kualifikuese për Kampionatin Evropian. Pas fitoreve bindëse pa gol të pranuar ndaj Moldavisë (4:0) dhe Lituanisë (2:0), në ndeshjen e fundit,

Haxhi Krasniqi rikthehet në ring, zbulohet kundërshtari dhe data e meçit

Boksieri kosovar, Robin Haxhi Krasniqi shumë shpejtë do të rikthehet në ring. Krasniqi për kundërshtar do ta ketë portugezin, Jorge Silva. Meçi zhvillohet me datë 4 maj në Augsburg të Gjermanisë. Krasniqi ka thënë se është i lumtur që do të rikthehet në ring, pikërisht aty ku jeton prej disa viteve, në