ZYRTARE: LeBron Xhejms i bashkohet LA Lejkersit

Një ndër basketbollistët më të mirë që ndonjëherë ka luajtur në NBA ligën profesioniste amerikane të basketbollit, LeBron Xhejms edhe zyrtarisht ka braktisur ekipin e Klivlend Kavaliers, duke iu bashkuar skuadrës së Los Anxheles Lejkersit. Lajmin e ka konfirmuar edhe skuadra e Los Anxheles Lejkers përmes një komunikate të shkurtë, në

Keri udhëhoqi Golden Stejt drejt fitores së dytë në serinë finale

Golden Stejt ka dominuar në tërësi ndeshjen e dytë finale ndaj Klivlend Kavaliers, ndaj të cilëve shënoi një fitore të lehtë 122:104, duke çuar në këtë mënyrë në 2:0 avantazhin e serisë finale në NBA. Rikujtojmë ndeshjen e parë të zhvilluar si vendas “uarriorsat” e fituan ndoshta edhe me pak fat

Hjustoni vetëm një hap larg finales së madhe në NBA

Skuadra kampione e Golden Stejt rrezikon të dorëzojë titullin kampion në NBA, pas humbjes 98:94 ndaj Hjustonit në ndeshjet e 5-të, të serisë finale të fazës “play off” në Konferencën e Perëndimit. Falë kësaj fitore “Roketsat” tashmë udhëheqin me rezultatin 3-2 serinë e finaleve, duke qenë vetëm një fitore larg titullit

Super Xhejms bënë që Klivlendi të barazojë serinë ndaj Bostonit

Kur LeBron Xhejms është i disponuar për lojë, Klivlendi nuk njeh kundërshtarë. Ashtu ishte edhe mbrëmë në ndeshjen e katërt të serisë finale midis Klivlendit dhe Bostonit, në të cilën Xhejms shkëlqeu me 44 pikë, duke ndihmuar “kavaliersat” për të barazuar serinë e ndeshjeve në 2:2. Periudha e parë ishte fantastike