Shkupjani, Enver Idrizi, u dekorua me medalje, shqiptari më i sukseshëm në Kroaci

Mbrëmë në kryeqendrën e Kroacisë mike në Zagreb, me organizim të Ambasadës së Kosovës, Shkëlqesisë së Tij, Ambasador, Prof.Dr. Martin Berisha, me rastin e 16 vjetorit të pavarësisë së Kosovës, dekoroi me medalje të meritave të veçanta, legjendën e karates, shkupjanin, Enver Idrizi. Në këtë mbrëmje festive, ishin shumë personalitete kroate

ARSMV i ndanë mirënjohje volejbollistes shqiptare, Erjona Jonuzi

Paraqitjet e shkëlqyeshme me skuadrën e Rabotniçkit dhe përfaqësuesen e Maqedonisë së Veriut, bashkë me titujt e sukseset ekipore, kanë sjellë edhe vlerësime individuale për volejbollisten tetovare, Erjona Jonuzi. Fituese e shumëfishtë e kampionatit dhe Kupës së vendit, e shkëlqyeshme edhe në fanellën e përfaqësueses, Erjona është pritur në Agjencinë për

MMA, Bernardo Sopai shkatërron brazilianin dhe feston me flamurin kuqezi

Sportistët shqiptarë po arrijnë të shkëlqejnë anembanë botës, në disiplinat ku ata marrin pjesë. Një nga këta është edhe fieraku Bernardo Sopai, i cili po e tregon veten në sportet luftarake. 23-vjeçari, që merr pjesë në MMA, mori fitoren e tretë radhazi mbrëmë në “Allstars Fight Night 4” në Stokholm. Fieraku u

“Selam Alejkum” nga gjuha e serbit Djokoviç (VIDEO)

Novak Djokoviç dhe Karlos Alkaraz patën një përballje mbrëmë një ndeshje ekspozite në kryeqytetin e Arabisë Saudite, Riad, ku fitoi spanjolli. Por rezultati kaloi në plan të dytë pasi Djokoviç iu drejtua tifozëve dhe organizatorëve të turneut të pranishëm pas ndeshjes me përshëndetjen e ngrohtë muslimane: “Selam Alejkum”, tha Djokoviç dhe shkaktoi ovacione

Arritje historike, Distria Krasniqi xhudistja më e mirë në botë për vitin 2023

Ka shkëlqyer jo pak herë në arenën evropiane e atë botërore, aq sa ka arritur të renditet e para në listën e sportiteve më të mira të disiplinës së xhudos, për vitin 2023. Bëhet fjalë për xhudisten nga Kosova, Distria Krasniqi, e cila vazhdon t’i dhurojë Kosovës, por edhe mbarë shqiptarëve

Djokoviç vjen me provokimin e rradhës, futet me këngë të pushtimit për Kosovën, vijnë reagimet e para, mirëpo jo nga pala shqiptare!

Novak Djokoviç, “miku i ngushtë” i këngëtares së njohur shqiptare, Rita Ora, vazhdon me provokimet e tij ndaj Kosovës, vendi në të cilin ka lindur. Tenisti kontrovers serb gjatë prezantimit së bashku me ekipin përfaqësues serb të tenisit në kuadër të “Davis Cup”, të enjtën u fut me këngë fashiste, adresuar

Nga portier në punonjës në market e deri në nivelet e larta të gazetarisë sportive, jeta dhe sfidat e Faton Zylbeharit

Pikëpamjet e jashtme në shumicën e rasteve na japin pasqyrë të “rrejshme” apo te gabuar, duke na lënë në shumë raste të futemi në paragjykime të ndryshme, pasi çdo njeri posedon atë brendësinë e tij, qoftë ajo  lumturi, zhgënjim, gëzim apo dëshprim, por jo që gjithmonë të njejtën mund ta

Hokeisti amerikan Xhonson humb jetën tragjikisht pasi morri goditjen fatale në qafë

Një ngjarje shumë e rëndë ka ndodhur mbrëmjen e së shtunës në kampionatin elitar të Britanisë së Madhe në hokej, ku amerikani 29-vjeçar Adam Xhonson, humbi jetën pas një incidenti të tmerrshëm gjatë ndeshjes që po zhvillonte me skuadrën e tij, Notingham Panters. Xhonson u përplas me një lojtar kundërshtarë të

Fury mbron titullin e kampionit të botës me vendim të kontestuar të gjyqtarëve

Bokseri Tyson Fury mbetet i pamposhtur në kuadër të peshave të rënda. Fury në mesnatën e sotme triumfoi ndaj Francis Ngannou, pas 10 raundeve, në sfidën që u zhvillua në Arabinë Saudite. Ish-kampioni i botës në UFC, Ngannou, i cili s’ka përvojë në boks, e bëri njē luftë fantastike dhe madje

Volejbollistja Erjona Jonuzi realizon ëndërrën për të fituar çmimin MVP

Sporti i volejbollit është goxha i popullarizuar në mesin e femrave, derisa fatmirësisht kohëve të fundit jo pak vajza shqiptare vendosen të merren me këtë lëmi. Suksese admiruese në skenën elitare të Maqedonisë vite me rradhë regjistron tetovarja Erjona Jonuzi, e vetmja shqiptare në përfaqësuesen e volejbollit të Maqedonisë. Në garat