Nadal, ne të tre jemi drejt fundit

Në një intervistë për mediat spanjolle, tenisti numër 2 në Botë, Rafael Nadal, ka deklaruar se dominimi i tij, Novak Djokoviç dhe Roxher Federer do të përfundojë së shpejti. Në 15 vitet e fundit, këta të tre kanë fituar 52 ‘Grand Slam”, duke e monopolizuar këtë sport. “Asgjë nuk është e përjetshme.

Nishikori triumfon në Brisbejn

Pas 9 finaleve radhazi të humbura në turnetë ATP dhe problemeve të shumta fizike më në fund Kei Nishikori koleksionoi titullin e parë pas një periudhe afërsisht 3-vjeçare, teksa fitoi trofeun në Brisbane. Pas tërheqjes së spanjollit Rafael Nadal, 29-vjeçari japonez ishte tenisti me numrin më të lartë rendor në

Eliminohet serbi nga turneu i Dohës

Tenisti serb Novak Djokovic është eliminuar sot nga turneu u Dohës, pasi u mund në gjysmëfinale nga spanjolli Roberto Bautista me rezultatin 2-1 (3-6, 7-6, 6-4). Numri 1 në botë fitoi me lehtësi 6-3 setin e parë dhe u duk se do të shkonte me lehtësi në finalen e këtij

Trukoi ndeshje, italiani pezullohet nga tenisi

Ndëshkohet rëndë tenisti italian, Andra Bracciali, i akuzuar bashkë me Potito Starace për trukim ndeshjesh. Bracciali, numri 100 në botë në lojën dyshe është pezulluar përjetë si dhe duhet të paguajë një gjobë të majme rreth 220 mijë euro. “Dorë e hekur” edhe nga Staraces, që pezullohet për 10 vjet

Vozniacki vuan nga një sëmundje

Probleme jo të vogla për numrin 2 të tenisit për femra, Caroline Wozniacki. E jo në fushën e lojës, por nga ana shëndetësore. Në një intervistë, pas humbjes 5-7 7-5 6-3 përballë ukrainases Elina Svitolina, në finalen e turneut të Singaporit, danezja konfirmoi se vuan nga artriti reumatoid, ose siç

Gjokoviç mbret i US Openit

Novak Djokovic është mbreti i US Open! Tenisti serb ka mundur në finale argjentinasin Del Potro. Një finale që ka zgjatur tre sete dhe që i ka sjellë “Noles” titullin e tij të 14-të Grand Slam, duke barazuar kështu legjendën Pete Sampras. Gjithashtu, Djokovic është bërë tenisti i parë mbas Roger Federer