Luiza Gega shpallet kampione ballkanike midis Kraljevës së Serbisë! Fiton vizën për në Olimpiadën “Paris 2024”

Atletja shqiptare, Luiza Gega, është kualifikuar në Lojërat Olimpike, “Paris 2024”. Kampionia shqiptare e atletikës ka triumfuar në kampionatin Ballkanik të Atletikës që po mbahet në Serbi, edhe atë në disiplinën prej 3 mijë metrave me pengesa, duke arritur kohën 9.21.53. Kjo kohë i mjaftoi atletes shqiptare që të fitojë Medaljen

Lajm i hidhur për botën e atletikës, kampionja Tori Boui gjendet e vdekur!

Ish-kampionja e botës në sprint dhe njëherit kampione olimpike në stafetë, Tori Boui ka ndërruar jetë në moshën e saj 32-vjeçare. “Jemi të shkatërruar nga lajmi i trishtuar që Tori Boui ka ndërruar jetë. Kemi humbur një klient, një mik të dashur, një vajzë dhe një motër. Jemi zemërthyer dhe lutjet

Gilman Junuzi, djaloshi i talentuar nga Likova që ëndërron majat në sportin e atletikës!

Një 22 vjeçar nga Likova po mundohet të arrij majat e sportit e atletikës në Maqedoni dhe jashtë saj. Bëhet fjalë për djaloshin Gilman Junuzi, atlet i klubit të atletikës “Teuta” nga Kumanova, shkruan Open-TV. Me një fizik për t’u pasur zili për moshën që ka, Junuzi premton shumë për të ardhmen. Ai

Atleti shqiptarë fiton medaljen e arrit në Beograd

Atleti shqiptar, Izmir Smajlaj, ka rrëmbyer vendin e parë në Mitingun Ndërkombëtar të Beogradit. Smajlaj fitoi medaljen e artë me rezultatin 7.91m, me një diferencë të vogël nga kundërshtari serb, ka njoftuar Komiteti Olimpik Kombëtar Shqiptar. Kështu, Izmir Smajlaj bëri që të ngritet lart flamuri kombëtar dhe të dëgjohet himni kombëtar

Koronavirusit nuk i shpëtoi as njeriu më i shpejtë në Botë, Usain Bolt

Usain Bolt ka rezultuar pozitiv me Koronavirus vetëm disa ditë pasi festoi 34-vjetorin e lindjes së tij. Në ditëlindjen e njeriut më të shpejtë në Botë morrën pjesë shumë emra të rëndësishëm, ndër të cilët ishte edhe futbollisti i Mançester Sitit, Rahim Sterling. “Nationwide90fm”, një radio në Xhamajkë, raportoi se sprinteri

Smajlaj bënë sërish krenar shqiptarët, shpallet kampion Ballkanik në Turqi

Izmir Smajlaj vijon të ngjitet në majat më të larta të atletikës ndërkombëtare. Atleti shkodran është shpallur kampion Ballkanik në kërcim për së gjati në salla të mbyllura në garën që po zhvillohet në Stamboll të Turqisë. Smajlaj kërceu 7.91 metër, duke përmirësuar për një centimetër rezultatin e parë të sezonit