Skandali i dopingut në Premierligë, 88 futbollistë kanë dështuar në testime!

Në periudhën nga viti 2015 deri në vitin 2020, 15 futbollistë janë kapur për doping në Premierligë dhe njëri prej tyre merrte amfetaminë. Megjithatë, asnjë nuk është pezulluar. Në periudhën 2013-2020, 88 futbollistë nga Anglia, Uellsi dhe Skocia nuk kanë kaluar testet e dopingut. I gjithë rasti është raportuar nga britanikja “Daily

Romela Begaj, pozitive në doping

Romela Begaj, e shpallur kampione bote një muaj më parë, ka rezultuar pozitive në doping. Lajmi ka mbërritur në Federatën Shqiptare të Peshëngritjes që ditën e premte, por ende nuk është bërë zyrtar. Romela Begaj shkëlqeu në Botërorin e Anahajmit në Kaliforni, duke fituar titullin në shkëputje, ndërsa doli nënkampione në

IAAF u merr medaljet olimpike atleteve turke

Elvan Abejlegese dhe Gamze Bulut janë suspenduar dhe u janë marrë medaljet olimpike, pas përsëritjes së mostrave të dopingut. IAAF ka njoftuar se Abejlegese ishte pozitive në steroidin e ndaluar stanozolol në testimin e përsëritur pas marrjes së mostrave të saja nga Kampionati Botëror 2007. Ajo është suspenduar me dy vjet dhe