Granit Xhaka me “mjeshtri” shmang dënimin nga FIFA, ja çfarë bën

Ylli shqiptar i Zvicrës, Granit Xhaka është vendosur t’i shmanget një dënimi të FIFA-s, pavarësisht se përfolët për një festë me prapavi politike.

Kapiteni shqiptarë i Zvicrës festoi fitoren e stuhishme 3:2 të së premtes ndaj Serbisë, duke veshur fanellën me numrin 26 të bashkëlojtarit të tij nga Kumanova, Ardon Jashari.

Pas këtij akti, Xhaka mohoi se ishte një referencë për Adem Jasharin, themeluesin e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, i cili flijoi tërë familjen e tij në vitin 1998, që sot Kosova të frymojë lirshëm.

Mesfushori shqiptar këmbënguli se thjesht po ndante gëzimin me bashkëkombësin e tij te skuadra zvicerane, Ardon Jashari.

“Nuk ka fare mendim politik pas fanellës. Ardoni është një djalë që më pëlqen shumë dhe kaloj shumë kohë me të çdo ditë. Në moshën e tij unë isha pothuajse aq larg sa ai ishte dhe ai kërkon shumë këshilla nga unë, kështu që i premtova se nëse fitonim do të vishja fanellën e tij”, ka thënë Xhaka.

Sipas “The Sun”, sado jo bindës si shpjegim që mund të tingëllojë, pothuajse me siguri nuk do ta çojë atë në një dënim nga FIFA, pavarësisht se një apel u transmetua gjatë ndeshjes që kërkonte fundin e gjesteve dhe thirrjeve diskriminuese.

Xhaka ka qenë gjithmonë një zë i fuqishëm i pavarësisë së Kosovës, pasi babai i tij, Ragipi u burgos dhe u torturua për gjashtë muaj për pjesëmarrje në një demonstratë në ish-Jugosllavi.

Ai gjithashtu u përfshi në një përleshje verbale dhe deri diku fizike me serbët të premten mbrëma në një ndeshje që përfundoi me 11 kartonë të verdhë dhe gjyqtarin Fernando Rapallini duke luftuar për të mbajtur kontrollin.

Leave a Reply