Jeri Mina përfundon në Angli, mirëpo jo te Mançester Junajtedi

Mbrojtësi i Barcelonës, Jeri Mina karrierën e tij do ta vazhdojë në Angli, mirëpo jo te Mançester Junajtedi, pasi informacionet e fundit flasin se kolumbiani do të përfundojë te Evertoni. Një gjë të tillë pohon “Sport.es”, që është shumë e afërt me Barcelonën, ndërsa sipas këtij burimi skuadra nga Liverpulli për shërbimet e Mina-s, do të paguajë plotë 32 milion euro.

Të dy klubet thuhet se kanë arritur marrëveshjen, dhe se kanë mbetur për tu precizuar vetëm edhe disa detaje të vogla.

Mina me Evertonin do të nënshkruante një kontratë 5-vjeçare. Ai shihej si përforcim i sigurtë te Mançester Junajtedi i Hoze Murinjos, mirëpo si duket drejtuesit e Evertonit kanë shfrytëzuar raportet e mira që kanë me homologët e tyre të Barcelonës, duke arritur shumë shpejtë edhe marrëveshjen e duhur.

Jeri Mina kështu bëhet futbollisti i dytë nga rradhët e skuadrës “katalunase” që do ti bashkohet Evertonit gjatë kësaj merkatoje vere, pas Luka Dinje.

24-vjeçari Mina në këtë mënyrë nga rradhët e Barcelonës do të largohet vetëm pas 6 muajve qëndrim. Edhe përkundër faktit se shkëlqeu gjatë Botërorit të fundit në Rusi me kombëtaren e Kolumbisë, drejtuesit e Barcelonës megjithatë vendosën për të shitur këtë mbrojtës shtatëlartë, që pritet të marrë më shumë hapësira te “karamelat”.

Leave a Reply