Konfirmohet data dhe ora e “El Clasicos”  së parë të sezonit

Data, ora dhe vendi ku do të zhvillohet përballja e parë e sezonit 2019/20 mes Barcelonës dhe Real Madridit kishte ngjallur një debat të madh në botën e futbollit. Tani “La Liga” e ka konfirmuar se kjo ndeshje do të zhvillohet më 18 dhjetor, në orën 20:00, në “Kamp Nou”.

Komiteti i Garave i Federatës Mbretërore të Futbollit të Spanjës e kishte konfirmuar para disa javëve se ndeshja mes Barcelonës dhe Real Madridit, që ishte planifikuar të luhet më 26 tetor, do të zhvillohet më 18 dhjetor, për shkak të situatës së tensionuar në Katalonjë, transmeton Gazeta Express.

Një protestë e madhe ishte planifikuar të mbahet në qytetin e Barcelonës më 26 tetor – pikërisht ditën kur klubi Barcelona e kishte ndeshjen kundër rivalit më të madh, Real Madridit, në “Kamp Nou”.

Tensionet në regjionin “katalunas” ishin ndezur nga vendimi kontrovers i gjykatës spanjolle për t’i burgosur disa liderë politikë të lëvizjes për pavarësimin e Katalunjës nga Spanja dhe për rolin e tyre në referendumin e mbajtur për këtë çështje në vitin 2017.

E gjitha kjo situatë bëri që Komiteti i Garave i Federatës Mbretërore të Futbollit të Spanjës (RFEF) ta kërkojë shtyrjen e ndeshjes, kërkesë që të dyja klubet e kanë pranuar dhe ato janë pajtuar që ndeshja të zhvillohet më 18 dhjetor.

La Liga fillimisht e kishte kundërshtuar fuqishëm këtë propozim, duke kërkuar që “El Clasico” të luhet në një datë që s’bie ndesh me ndeshjet e garave të tjera. Mirëpo, tani La Liga e ka pranuar vendimin e Federatës dhe e ka zyrtarizuar datën e “El Clasicos”.

Leave a Reply