Anderlehti fiton titullin e Kampionit në Belgjikë (VIDEO)

Klubi më i trofeshëm i Belgjikës, Anderlehti për herë të 34 në histori të tyre fitojnë titullin e kampionit në elitën e futbollit belg.

Një xhiro parafundit, Anderlehti ka 7 pikë diferencë nga rivali i drejtpërdrejtë për titullin, Brizh. Me fitoren 1:3 në transfertë ndaj ekipit Sharloa dhe disfatës së Brizhit 2:1 nga Ostende, Anderlehti pas tre viteve kthen trofeun e kampionit në Bruksel.

Ndërkohë, lufta për vendin e dytë që sigoron pjesëmarrje në kualifikimeet e Ligës së Kampionëve do të vendoset në xhiron e fundit, me Brixhin që luan në terren të vetin përballë Gentit që mban pozitën e tretë.

Leave a Reply