FC Shkupi i thotë lamtumirë Europës, pas Erion Shukut debuton edhe Anid Abazi

FC Shkupi është eliminuar nga garat europiane, aty ku këtë vit bëri një hap para në krahasim me vitet tjera, shkruan “infOSport.mk”. Skuadra nga Çairi u eliminua në raundin e dytë të Ligës së Konferencës nga skuadra portugeze e Santa Klaras, pasi në raundin e parë kishte eliminuar skuadrën kosovare të KF Llapit.

Skuadra e Goce Sedlloskit u eliminua me rezultatin e përgjithshëm 5:0 nga Santa Klara, që sonte si vendas shënoi fitore 2:0 (3:0 kishte fituar në ndeshjen e parë në Shkup).

Që të dy golat skuadra portugeze i realizoi gjatë pjesës së parë, edhe atë përmes Karvaljos (13’) dhe Villanuevas (39’).

Këtë ndeshje, trajneri Goce Sedlloski e kishte nisur pa Kire Markoskin, vendin e të cilit e kishte zënë 21-vjeçari Gjorgjievski, i cili edhe njëherë tjetër dështoi të tregoi cilësitë e tij.

Pas pjesës së parë, që në tërësi foli për Santa Klarën, në të dytën FC Shkupi u stabilizua, mirëpo duke mos mundur që të shënojë në rrjetën e vendasve, edhe pse “bardhekaltërit” kishin plotë 6 goditje brenda kuadrantit të portës.

Ajo që vlen të theksohet, është fakti se edhe në këtë ndeshje trajneri Sedlloski vendosi që në lojë të inkuadrojë futbollistë të rinj nga shkolla e FC Shkupit, duke i dhënë mundësinë të riut Anid Abazi, që bëri debutimin e tij në ndeshjet europiane me fanellën e klubit që e ka në zemër.

Kujtojmë një gjë të tillë në ndeshjen e parë në Shkup, kishte bërë edhe Erion Shuku. (infOSport.mk)

Leave a Reply