Ja si duket renditja tabelare pas ¼ së kampionatit në LPFM

Të dielën në elitën e futbollit vendor në program ishin ndeshjet e javës së 9-të, me të cilët u mbyll çereku i parë i kampionatit në Ligën e Parë Futbollistike të Maqedonisë, njofton “infOSport.mk”.

Derbi mes rivalëve të mëdhenj, Shkëndijës dhe Vardarit u mbyll me barazim pa gola, me “kuqezinjtë” nga Shkupi që vazhdojnë të kryesojnë renditjen me 20 pikë, dy më shumë se Akademia Pandev e vendit të dytë, që dje mundi Sileksin me rezultatin e pastërt 2:0.

FC Shkupi nuk shkoi më shumë se një barazim pa gola ndaj Makedonija GJ.P në transfertë, mirëpo i njëjti skuadrës nga Çairi i vlejti për tu ngjitur një pozitë  më lartë në tabelë, kjo falë edhe disfatës 1:0 të Renovës të premten ndaj Rabotniçkit në Shkup.

Për “romantikët” ishte kjo fitorja e 3-të kampionale, pas së cilës ata ngjiten në pozitën e 7-të me 10 pikë, duke lënë pas vetes Sileksin me 9 pikë, dhe dy skuadrat e fundit në tabelë, Struga Trim Lum dhe Borecin, që kanë nga 8 pikë.

Në vijim pason një pauzë në kampionat për shkak ndeshjeve ndërkombëtare të ekipeve përfaqësuese të vendit, ndërsa ndeshjet e javës së 10-të në program do jenë me 19 tetor.

RENDITJA TABELARE – LPFM
# Ekipi Nd. F. B. D. G-av. Pikë
1. Vardari 9 6 2 1 12:3 20
2. Ak. Pandev 9 5 3 1 9:2 18
3. Makedonija GJ.P 9 4 3 2 12:7 15
4. FC Shkupi 9 3 4 2 9:7 13
5. Renova 9 3 4 2 8:10 13
6. Shkëndija 9 3 2 4 8:6 11
7. Rabotniçki 9 3 1 5 7:11 10
8. Sileksi 9 3 0 6 9:13 9
9. Struga Trim Lum 9 2 2 5 8:15 8
10. Boreci 9 2 2 5 7:15 8

Leave a Reply