Fitore me aromë Europe për Struga Trim Lum (VIDEO)

Struga Trim Lum të dielën në një ndeshje infarkt mundi Makedonija Gj.P në Shkup, duke hapur rrugën drejt Europës, njofton “infOSport.mk”.

Fitore 3:2 ndaj rivalit të drejtëpërdrejtë për pozitën e 3-të, për më tepër që u arrit në fushën e kundërshtarit dhe në minutat shtesë të takimit, kjo falë vetëbesimit të madh të futbollistëve “bardhekuq” nga Struga.

Pjesa e parë u mbyll me epërsinë e Makedonija GJ.P, skuadër kjo që avansoi me golin e brazilianit Robson da Silva. Braziliani shënoi nga pika e bardhë në minutën e 41-të, ndërkohë në pjesën e dytë, më saktësisht në 10 minutëshin e fundit (përfshirë edhe shtesën prej 6 minutave) ndodhën çudirat.

Gjithçka nisi me golin e Marjan Altiparmakovskit në minutën e 84-të nga penaltia, kur sulmuesi i Struga Trim Lum barazoi shifrat në 1:1, që më pas Bosançiç në minutën e fundit të kohës së rregullt të kaloj për herë të parë Struga Trim Lumin në epërsi (1:2), pavarësisht faktit se nga minuta e 72-të skuadra strugane luajti me një futbollistë më pak në fushë pas përjashtimit të kapitenit, Flamur Tairi.

Mirëpo këtu nuk ishte fundi i dramës, pasi e njëjta vazhdoi edhe në minutat shtesë. Makedonija Gj.P falë golit të Aleksovskit në minutën e 92-të barazoi rezultatin në 2:2, dhe kur të gjithë menduan se kjo ndeshje do të mbyllet me barazim, një ndërhyrje e palejuar e mbrojtësi vendas Liçina ndaj Altiparmakovskit, i mundësoi këtij të fundit që të shënoj sërish nga pika e bardhë dhe ti sigurojë fitoren e madhe Struga Trim Lumit në këtë transfertë.

Kështu, pas 29 javësh kampionat, Makedonija Gj.P renditet në pozitën e 3-të me 48 pikë, ndërkohë  Struga Trim Lum me 47 pikë në pozitën e katërt, me gjasa reale që në fund të bëjë ëndërrën realitet dhe për herë të parë të sigurojë një vend për në arenën ndërkombëtare. (infOSport.mk)