Bota e boksit në zi, pas 11 ditëve në koma ndërron jetë boksieri 18-vjeçar nga Jordani

Boksieri Rashed El-Suaisat ka ndërruar jetën në moshën 18 vjeçare, pasi i njëjti për 11 ditë të plota kishte qenë në koma. Boksieri jordanez u nokautua në datën 16 prill nga rivali estonez, Anton Uingradou në kampionatin e boksit për të rinjtë që po zhvillohet në Poloni.

Që nga ajo kohë 18 vjeçari nuk u zgjua më, teksa ka ndërruar jetë ditën e sotme. Operacioni i komplikuar në kokë nuk i shpëtoi dot jetën Suaisat i cili cilësohej si një boksier me një të ardhme të ndritur.

“Me trishtim të madh mësuam për vdekjen e boksierit Rashed Al-Suaisat nga Jordania, i cili u shtrua në spital më 16 Prill. Mendimet tona shkojnë te familja, miqtë dhe shokët e skuadrës, të cilëve u japim ngushëllimet më të thella”, u shpreh presidenti i federatës së boksit AIBA.

Ndërkohë që autoritetet polake kanë hapur një hetim për këtë çështje dhe fajtorët pritet të vihen para përgjegjësisë.

Leave a Reply