Muriqi dhe Majorka arrijnë akordin mes tyre, mbetet të bindet edhe Lacio!

Vedat Muriqi bëri një super sezon debutues në një nga ligat më të fuqishme europiane, La Liga, duke mbajtur veshur fanellën e Majorkas.

Muriqi në 16 ndeshje me Majrokën në La Liga, regjistroi 5 gola dhe 3 asiste, duke ndihmuar këtë skuadër për të mbijetuar në mesin e më të mirëve në futbollin spanjoll.

Pikërisht kjo bëri që të lind një dashuri mes lojtarit dhe klubit, gjë të cilën e konfirmon edhe spanjollja, “OkDario”, sipas së cilës sulmuesi shqiptarë nga Prizreni i Kosovës dhe klubi spanjoll kanë arritur marrëveshjen mes tyre për 4 vitet e ardhshme, por tashmë gjëja më e vështirë mbetet arritja e marrëveshjes me klubin që zotëron të drejtat e tij, Lacion, i cili do të ishte i gatshëm të zbriste në 10 milionë euro çmimin e lojtarit, klauzola e blerjes së të cilit ishte 12 milionë euro.

Lacio u ka dhënë dritën jeshile drejtuesve të Majorkas për blerjen e plotë të kartonit të Muriqit, por si duket edhe shifra e 10 milion eurove që kërkojnë “lacialët” përbënë problem.

Në rast se realizohet një gjë e tillë, atëherë Muriqi do të bëhej blerja më e shtrenjtë në historinë e Majorkas, duke tejkaluar edhe transferimin e legjendës kamerunase Samuel Eto, i cili gjatë vitit 2001 nga reali i Madridit kishte arritur për një shifër prej 6 milion euro, shifër kjo që kishte mbuluar 50 % nga blerja e të drejtave të Samuel Eto’s.

Leave a Reply