Superkupa e Italisë për Juventusin, Ronaldo fiton trofeun e parë me “bardhezinjtë”

Juventusi vijon dominimin absolut në futbollin italian, teksa në Jeddah të Arabisë Saudite fitoi edhe Superkupën Italiane të vitit 2018, duke mposhtur në finale Milanin me rezultatin minimal 1-0.

Në fakt bardhezinjtë fituan gjithçka në sezonin e kaluar në Itali, por ashtu siç parashikohet nga rregullorja, pikërisht finalistja e Kupës së Italisë, u përzgjodh edhe për finalen e Superkupës, që sërish shkoi në favor të Juventusit.

Sfida u vendos nga një gol i shënuar nga Cristiano Ronaldo në minutën e 61-të të takimit, me portugezin që shfrytëzoi në mënyrë perfekte një krosim të Pjaniç dhe mposhti Donnarummën me kokë, duke fituar trofeun e parë me skuadrën bardhezi.

Meriton përgëzime edhe skuadra e Gattusos, e cila luajti si e barabartë dhe kërkoi deri në fund golin e barazimit, ndonëse që prej minutës së 73-të, luajti me një lojtar më pak, pasi Kessie u ndëshkua me karton të kuq për një ndërhyrje të ashpër ndaj Pjaniç.

Sulmuesi Patrick Cutrone ishte nga më problematikët për mbrojtjen e Juventusit, pasi përveçse një rrezik konstant, goditi edhe traversën e portës së Szczesnyt, kur rezultati ishte ende i barabartë.

Me këtë triumf Juventusi çon në 7 numrin e Superkupave të fituara, nga 13 herë gjithsej kur ka garuar, ndërsa po 7 herë e ka fituar edhe Milani këtë trofe, por sot njohu dështimin e katërt në historinë e këtij kompeticioni.