Nga kampion bote, te goli me “dorën e zotit”…kush ishte Diego Armando Maradona?

Bota u trondit sot nga lajmi i vdekjes së Diego Armando Maradonës. Gjeniu i futbollit mbylli sytë për herë të fundit sot në moshën 60-vjeçare, pasi pej kohësh ishte në gjendje të rënduar shëndetësore. Por kush ishte Maradona?

Emri: Diego Armando Maradona
Kombësia: argjentinas
Data dhe vendi i lindjes: 30 Tetor 1960 në Lanus, Argjentinë
Pozita: Sulmuesi i mesfushorit / sulmuesi i dytë
Klubet:  Argentinos Juniors (1976-1981), Boca Juniors (1981-1982), Barcelona (1982-1984), Napoli (1984-1991), Sevilla (1992-93), Newell’s Old Boys (1993), Boca Juniors -1997)
Karriera Ndërkombëtare: 1977-1994 (91 ndeshje, 34 gola)

Teknika e Maradonës ishte magjike dhe e majta këmbë ishin arma e tij më e fortë. Forca e tij, aftësitë dribling dhe kontrolli i ngushtë i kombinuar për të marrë mbrojtës të së kaluarës, rezultati përfundimtar shpesh është një qëllim ose një ndihmë për një shok grupi. Maradona e nisi karrieren ne vitin 76 dhe u tërhoq si lojtar në vitin 1997.

Vitet e hershme:

Maradona u ngrit në Villa Fiorito, një qytet i shanty në periferi jugore të Buenos Aires . Një nga gjashtë fëmijët në një familje të varfër, thotë në autobiografinë e tij se babai i tij kurrë nuk e lejoi të shkonte pa ngrënie, por se duhej të punonte në një fabrikë prej orës 4 të mëngjesit çdo ditë për ta bërë këtë.

El Pibe de Oro bëri debutimin e tij profesional me Argentinos Juniors kundër Talleres de Córdoba më 20 tetor 1976, vetëm 10 ditë pas ditëlindjes së tij të 16-të. Ai shënoi më shumë se 100 gola për klubin, por pavarësisht nga forma e tij hipnotike, një thirrje nga trajneri i Argjentinës Cesar Luis Menotti për Kupën e Botës 1978 nuk ishte i afërt. Maradona u bashkua me Boca Juniors në vitin 1981, edhe pse ishte vetëm një qëndrim i shkurtër. Ai i ndihmoi ata të fitonin kampionatin përpara se të transferoheshin në Barcelonë.

Kontradiktat në Barcelonë:

Tarifa e tij e transferimit ishte një rekord botëror, por Maradona i gjeti tundimet e qytetit shumë për t’i rezistuar, dhe në vitin 1983 ai dyshohet se filloi të përdorte kokainë.

Qyteti ka disa kujtime të këndshme për Maradonën. Ai rreshtoi me drejtorët, pësoi një periudhë hepatitie, kishte thyer këmbën nga “Butcher of Bilbao” Andoni Goikoetxea, ndërsa nuk arriti të fitonte një ligë apo titull europian. Ai fitoi një Kupë Spanjolle dhe Kupën e Ligës tashmë të pambaruar, por ishte një periudhë e dobët.

Një lëvizje në Napoli do të ndezë përsëri karrierën e tij.

Biri i preferuar i Napolit:

El Diego u bë idolized nga tifozët e Napolit, ndërsa ai e udhëhoqi klubin në titujt e Serie A në 1987 dhe 1990. Kjo ishte një arritje befasuese dhe një epokë krenare për jugun e Italisë në përpjekjen e tyre për të konkurruar me veriun dhe centralin e tillë klubet si Juventus, AC Milan dhe Inter Milan .

Karakteristikat e Maradonës përputheshin me ato të qytetit dhe njerëzve të saj; sfidues, i pangopur dhe i pasionuar.

Tifosi (tifozët) e adhuronin atë dhe ai i pagoi ata me një varg qëllimesh të bukura dhe një afinitet të vërtetë për klubin. Napoli fitoi gjithashtu Kupën e Italisë 1987 dhe Kupën Uefa të vitit 1989, ndërsa prania e Maradona filloi një epokë suksesi të paparë në Stadio San Paolo.

Por varësia e tij e drogës vazhdoi dhe një pezullim prej 15 muajsh pas dështimit të testit të drogës për kokainë e pa atë të largohej nga vendi në turp. Lidhjet me mafian e qytetit – Camorra – bëri gjithashtu pak për të rritur reputacionin e tij dhe ai u nis për në Spanjë në vitin 1992.

Një lëvizje në Sevilla nuk u zhvillua dhe pas një periudhe të shkurtër në Newell’s Old Boys, ai përfundoi karrierën e tij në Boca Juniors e tij të dashur.

Karriera ndërkombëtare:

Një nga kujtimet më të bukura të Maradonas po luan për vendin e tij në Kampionatin Botëror të Rinisë 1979 në Japoni. Ai i frymëzoi shokët e tij të fitores, duke e bërë pas tij zhgënjimin për të mos udhëtuar në Kupën e Botës një vit më parë.

Shikuesit në Kupën e Botës 1982 nuk panë më të mirën e Diego, edhe pse ai fitoi dy herë kundër Hungarisë. Turneu i tij përfundoi në polemika, pasi ai u dërgua kundër Brazilit, pasi u frustrua me shënimin e ngushtë të mbrojtësve Selecao.

Katër vjet më vonë në Meksikë 1986, ishte viti i tij, duke nisur edhe golin e famshëm kundër Anglisë me dore, turne ku Argjentina u shpall kampione bote. E para ishte përpjekja e tij ‘Hand of God’ kur ai goditi topin mbi portierin Peter Shilton dhe në rrjetë. E dyta e tij ishte sublime pasi ai mundi çdo lojtar në rrugën e tij dhe rrumbullakoi portierin. Një tjetër mbajtëse kundër Italisë e çoi anën e tij në finale, ku mundën 3-2 Gjermaninë Perëndimore.

Maradona gjithashtu ndihmoi Argjentinën të përparojë në finale në Itali katër vjet më vonë, por kontributi i tij u pengua nga një lëndim në kyçin e këmbës. Megjithatë, asnjë nga vendosmërinë e tij nuk ishte zvogëluar, por ai nuk mund të bënte asgjë për të ndalur humbjen 1-0 në Gjermaninë Perëndimore në finale.

El Pibe u dërgua në shtëpi me turp nga Kampionati Botëror i vitit 1994 në SHBA pas dy ndeshjeve. Ai shënoi kundër Greqisë, por pas dështimit të një prove të drogës për doping ephedrine, FIFA e dëboi atë nga turneu.

Tridhjetë e katër gola në 91 ndeshje ndërkombëtare e bën Maradona Argjentinën më të lartë të shënuesit më të lartë pas Gabriel Batistuta, por kjo ishte më shumë se vetëm qëllimet që ai solli në tavolinë gjatë një karriere më të diskutueshme të futbollit.

Puna si trajner

Deri më tani puna e tij më e madhe ishte marrja e trajnerit kombëtar të Argjentinës në tetor të vitit 2008 pas dorëheqjes së Alfio Basile. Fushata kualifikuese për Kampionatin Botëror 2010 ishte një trazirë që përfshinte një humbje 6-1 në Bolivi, duke barazuar diferencën më të keqe të humbjes së ekipit. Argjentina ishte në vendin e pestë në grup me dy ndeshje të mbetura dhe u përball me mundësinë e dështimit të kualifikimit, por fitorja në dy ndeshjet e fundit shpëtoi Maradonën qe plotesoi endrren per te drejtuar kombetaren e tij.

 

Leave a Reply